Podstrona: Nagroda Złoty Żuraw 2021 dla budynku Wydziału Zarządzania / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Nagroda Złoty Żuraw 2021 dla budynku Wydziału Zarządzania

2021-04-29 , red.  Anna Worosz
Od lewej: mgr inż. A. Sowa, dr hab. B. Zatwarnicka-Madura, prof. PRz, prof. dr hab. G. Ostasz

Znani są już zwycięzcy konkursu Złoty Żuraw 2021 organizowanego przez redakcję „Nowin”. Wśród laureatów, którzy zostali uhonorowani okolicznościowymi statuetkami Złotego Żurawia, znalazł się budynek dydaktyczny Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej.

Konkurs Złoty Żuraw 2021 miał na celu zaprezentowanie i docenienie najciekawszych nowoczesnych inwestycji w województwie podkarpackim. Nic więc dziwnego, że efektowne koncepcje architektoniczne, innowacyjne rozwiązania, energooszczędność i walory użytkowe to zalety wielu budynków przemysłowych, usługowych, użyteczności publicznej, jakie powstały w ostatnich latach na Podkarpaciu. Do konkursu zgłoszono 17 inwestycji i projektów. Wszystkie propozycje oceniła kapituła konkursowa, przyznając statuetki Złotego Żurawia w pięciu kategoriach. Wcześniej na łamach „Nowin” i na portalu nowiny24 prezentowane były najlepsze inwestycje i projekty architektoniczne, które oddano na Podkarpaciu do użytku w ciągu ostatnich pięciu lat.

W kategorii „inwestycje użyteczności publicznej, przemysłowe oraz mieszkaniowe” statuetkę Złotego Żurawia 2021 otrzymał budynek dydaktyczny Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej, z którego korzystają studenci i administracja. Szklany gmach widoczny już z daleka kryje w swoich wnętrzach m.in. ledowe, energooszczędne oświetlenie sal i pokoi, sterowane elektronicznie rolety, unikatową okrągłą windę oraz sale ćwiczeniowe, salę seminaryjno-konferencyjną, pomieszczenia dziekanatów. Budynek o powierzchni 1,2 tys. metrów kwadratowych jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Koszt budowy wyniósł 10,4 mln złotych, z czego 7,9 mln złotych to dotacja ówczesnego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nowoczesny budynek usytuowany został obok tzw. starego budynku „S” i został z nim połączony gustowną w pełni przeszkloną przewiązką, co znacznie ułatwia komunikację studentów pomiędzy salami.

W kategorii „inwestycje i projekty samorządów oraz jednostek administracji publicznej” statuetkę Złotego Żurawia 2021 zdobyło Uzdrowisko Latoszyn: basen leczniczy, przychodnia, park, w kategorii „inwestycje proekologiczne” statuetkę zdobyła Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE) Rzeszów, w kategorii „inwestycje z zakresu budowy i przebudowy jednostek opieki zdrowotnej” statuetkę otrzymały domy opieki medycznej i seniora DONUM CORDE w Budach Gł. k. Rzeszowa, a w kategorii „inwestycje i projekty z zakresu sportu i rekreacji” – projekt EkoMarina w Polańczyku – nowa jakość architektoniczna. Złotego Żurawia 2021 przyznano także Uniwersyteckiemu Centrum Lekkoatletycznemu Ośrodek Badań Innowacyjnych.

Kapituła konkursu postanowiła również wyróżnić dwie inwestycje: budynek Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Strzyżowie oraz biurowiec Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.