Podstrona: Naukowiec z Politechniki Rzeszowskiej w Radzie Naukowej przy wojewodzie podkarpackim / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2018-07-16

W dniu 5 lipca wojewoda podkarpacki, Ewa Leniart powołała Radę Naukową do spraw koncepcji zmiany granic miasta Rzeszowa. Do Rady zaproszono przedstawicieli rzeszowskiego środowiska naukowego m.in. z Politechniki Rzeszowskiej.

W czasie pierwszego posiedzenia Rady w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie naszą uczelnię reprezentowała dr inż. arch. Anna Sikora, adiunkt z Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury – specjalistka w zakresie budowy miast, urbanistyki i planowania przestrzennego.

- Problemy dynamicznej urbanizacji są niezwykle skomplikowanym zagadnieniem. Rozszerzanie granic głównego miasta może być korzystne dla rozwoju województwa, ale także może mieć negatywny wpływ na różne aspekty życia mieszkańców. W Radzie będę próbowała zwrócić uwagę na potrzebę kompleksowej analizy zagadnienia w odniesieniu do zmian jakości życia w gminach sąsiadujących z Rzeszowem oraz na spojrzenie na problem w ujęciu ponadlokalnym i regionalnym - tłumaczy dr inż. arch. Anna Sikora, adiunkt w Zakładzie Urbanistyki i Architektury PRz.

W Radzie znaleźli się również naukowcy z dziedziny ekonomii i socjologii, urbaniści oraz przedstawiciele samorządów (wojewódzkiego, powiatowego i gminnego).

Do zadań Rady należy analiza problemów i wypracowanie optymalnych rozwiązań w zakresie rozwoju terytorialnego miasta z uwzględnieniem interesów własnych gmin ościennych. Rada pomoże wskazać kierunki rozwoju zarówno w zakresie ekspansji terenów miejskich jak i modelu przestrzennego sposobu ich zagospodarowania.