Podstrona: Nowy samolot dla studentów pilotażu Politechniki Rzeszowskiej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Nowy samolot dla studentów pilotażu Politechniki Rzeszowskiej

2017-10-25
Nowy samolot dla studentów pilotażu Politechniki Rzeszowskiej

Jeszcze w tym roku studenci specjalności pilotaż Politechniki Rzeszowskiej będą mieli do dyspozycji nowy samolot do nauki latania. Ośrodek Kształcenia Lotniczego PRz kupił samolot produkcji francuskiej „Tampico” TB-9. Zakup był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Maszyna została  kupiona od niemieckiego właściciela. Jest wyposażona w drogie urządzenie radiowo – nawigacyjne spełniające warunki do wykonywania  lotów kontrolowanych. Za nowe, tak wyposażone „Tampico”, trzeba byłoby zapłacić ponad 1,5 mln zł. Samolot kupiony przez OKL kosztował 300 tys. zł.

- Samolot musi zostać wyrejestrowany z Urzędu Lotnictwa Cywilnego Niemiec, a później zarejestrowany w Polsce. Prawdopodobnie uda się to jeszcze w tym roku. Chcielibyśmy aby pierwszy lot nowego samolotu Politechniki odbył się z marszałkiem województwa na pokładzie. W końcu  to on go sfinansował – mówi Mieczysław Górak, dyrektor Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej.

„Tampico” TB-9  to siódmy tego typu samolot we flocie OKL. Jego kupno umożliwi zwiększenie liczby studentów objętych szkoleniem z 24 do 40 osób. Pieniądze na zakup samolotu przekazał Samorząd Województwa Podkarpackiego, który wsparł Politechnikę Rzeszowską kwotą 350 tys. zł. Pieniądze, które pozostały z tej sumy, będą przeznaczone na wyposażenie nawigacyjne do symulatorów lotów.