Podstrona: Nowy samolot i droga kołowania w Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2017-12-11

Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej oficjalnie otrzymał nowy samolot do kształcenia studentów pilotażu. Jego zakup był możliwy dzięki pomocy finansowej samorządu województwa podkarpackiego.

Kluczyki do samolotu „Tampico” TB-9, na którym będą się kształcić studenci pilotażu, przekazał rektorowi Politechniki Rzeszowskiej prof. Tadeuszowi Markowskiemu, marszałek województwa Władysław Ortyl. Uroczystość odbyła się w Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej w Jasionce k. Rzeszowa.

Politechnika Rzeszowska otrzymała od samorządu województwa 350 tys. zł na unowocześnienie bazy dydaktyczno-naukowej Ośrodka Kształcenia Lotniczego. Samolot kupiony przez OKL kosztował 300 tys. zł. Reszta kwoty będzie przeznaczona na wyposażenie nawigacyjne do symulatorów lotów. Nowy samolot we flocie OKL umożliwi zwiększenie liczby studentów objętych szkoleniem z 24 do 40 osób. OKL posiada obecnie w swojej flocie 18 samolotów.

W czasie poniedziałkowej uroczystości dokonano także otwarcia nowej drogi kołowania do pasa startowego. Zarówno drogi kołowania, jak i pas startowy posiadają własne oświetlenie do wykonywania lotów w nocy. Ciekawostką jest fakt, że istnieje możliwość włączenia oświetlenia z samolotu podczas dolotu do lotniska. Inwestycja została dofinansowana ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Politechnika Rzeszowska od ponad 40 lat szkoli pilotów lotnictwa cywilnego, a od 2007 roku również mechaników lotniczych obsługi. Żadna inna politechnika w Polsce nie prowadzi tego typu działalności, żadna inna uczelnia w naszym kraju nie ma też takiego zaplecza technicznego i bazy szkoleniowej dla przyszłych pilotów. Do dnia dzisiejszego w Politechnice Rzeszowskiej wykształciło się 741 pilotów.