Podstrona: Nowy samolot „Piper” PA-28 wzbogacił flotę Ośrodka Kształcenia Lotniczego / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Nowy samolot „Piper” PA-28 wzbogacił flotę Ośrodka Kształcenia Lotniczego

2020-12-07 , red.  Anna Worosz
Nowy samolot „Piper” PA-28 wzbogacił flotę Ośrodka Kształcenia Lotniczego

W Ośrodku Kształcenia Lotniczego odbyło się symboliczne przekazanie kluczyków do szkolnego samolotu „Piper” PA-28 Arrow, który został zakupiony na potrzeby szkolenia studentów specjalności „pilotaż”. Kluczyki rektorowi Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotrowi Koszelnikowi wręczył marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Samorząd Województwa Podkarpackiego po raz kolejny przyznał Politechnice Rzeszowskiej dotację w kwocie 360 tys. zł na zakup samolotu szkoleniowego dla Ośrodka Kształcenia Lotniczego. W 2017 r. dzięki przyznanej dotacji OKL zakupił używany, szkolny samolot francuskiej produkcji „Tampico” TB-9 przeznaczony do szkolenia podstawowego. Przekazując kluczyki do nowego samolotu, marszałek podkreślił, że w tych trudnych czasach inwestowanie w rozwój i naukę ma wielkie znaczenie, kształcenie pilotów wpisuje się doskonale w jedną z czterech inteligentnych specjalizacji Podkarpacia, jaką jest lotnictwo, a inwestycja w kształcenie młodych ludzi to inwestycja w rozwój i przyszłość całego regionu.

Dziękując za dofinansowanie, JM Rektor prof. Piotr Koszelnik przypomniał, że Politechnika Rzeszowska będzie obchodzić jubileusz 70-lecia i wykształciła w tym czasie wielu absolwentów, którzy pracują w różnych gałęziach przemysłu. Podkreślił także, że tym co wyróżnia naszą uczelnię od ponad 40 lat jest kształcenie pilotów. Dodał, że od niedawna również inne uczelnie w kraju kształcą pilotów, jednak najlepszych kształci Politechnika Rzeszowska. Aby zapewnić wysoki poziom kształcenia oraz nowoczesną bazę dydaktyczno-szkoleniową przystosowaną do obowiązujących wymagań kształcenia lotniczego, niezbędne jest ciągłe inwestowanie w nowe samoloty szkoleniowe i całą infrastrukturę, które nie byłoby możliwe bez przychylności władz i wsparcia samorządu.

Piper PA-28 Arrow jest trzecim tego typu samolotem we flocie Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej i będzie służył do szkolenia zaawansowanego studentów. Jest to amerykański samolot typu „complex”: czteromiejscowy, jednosilnikowy, z chowanym podwoziem i zmiennym skokiem śmigła. Jest wyposażony w czterocylindrowy silnik tłokowy Lycoming IO-360 o mocy 200 KM. Jego koszt to ponad 1,3 mln zł. W październiku samolot przypłynął w kontenerze z Florydy do Gdyni, a następnie został przetransportowany do Ośrodka Kształcenia Lotniczego, gdzie był składany z kilkudziesięciu elementów. Samolot został już zarejestrowany, a na płatowcu widnieją loga Politechniki Rzeszowskiej i Samorządu Województwa Podkarpackiego. Studenci zasiądą za sterami nowo zakupionej maszyny już wiosną 2021 r.

Obecnie flotę OKL-u stanowi: siedem samolotów „Tampico” TB–9, trzy samoloty „Piper” PA–28 Arrow, trzy samoloty „Piper” PA–34 Seneca V oraz jeden samolot ZLIN –Z 242L. Ponadto studenci szkolą się na dwóch symulatorach lotu ALSIM ALX. Dyrektor OKL-u Mieczysław Górak zaznaczył, że nowo zakupiony „Piper” PA–28 Arrow jest w znakomitym stanie technicznym, wyposażony jest w nowoczesne przyrządy awioniczne i bardzo pomoże w szkoleniu studentów. Będzie wykorzystywany w środkowym etapie kształcenia studentów pilotażu do szkolenia w lotach według wskazań przyrządów. Studenci będą na nim wykonywać podstawowe manewry proceduralne i elementy zaawansowane, m.in. standardowe odloty, doloty, podejścia instrumentalne czy trasy nawigacyjne. Dyrektor przypomniał również, że obecnie w OKL-u kształci się rekordowa liczba przyszłych pilotów, tj. 148 osób.