Podstrona: Nowy żłobek i przedszkole dla dzieci pracowników i studentów Politechniki Rzeszowskiej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2019-03-05

W budynku J Politechniki Rzeszowskiej uroczyście otwarto nowy żłobek i przedszkole. Będzie w nim zapewniona opieka głównie dla dzieci pracowników, doktorantów i studentów uczelni. To kolejna placówka dydaktyczna prowadzona na Politechnice Rzeszowskiej przez Zespół Żłobkowo-Przedszkolny „Maluszkowo".

W otwarciu placówki uczestniczyli prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej, Maria Kurowska, wicemarszałek województwa podkarpackiego oraz Tomasz Czop, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.

Całość Zespołu Żłobkowo-Przedszkolnego zajmuje blisko 450 m2 na parterze w bud. J przy ul. Podkarpackiej 1. Do dyspozycji dzieci oddany jest także ogród wyposażony w atestowany sprzęt.

- Życzę, by żłobek i przedszkole dobrze funkcjonowały. Jest to inicjatywa z której mogą korzystać pracownicy Politechniki Rzeszowskiej, nauczyciele akademiccy oraz pracownicy administracji i obsługi – zaznaczył prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki  Rzeszowskiej.

Nowe przedszkole posiada dwie duże sale, w żłobku do dyspozycji oddano cztery przestronne sale. W aktualnym kształcie przedszkole przeznaczone jest dla 25 dzieci, natomiast w żłobku znajduje opiekę 50 dzieci, głównie pracowników, doktorantów i studentów Politechniki Rzeszowskiej. Od września 2019 roku do użytku zostanie oddana kolejna sala, w której edukację przedszkolną rozpocznie kolejna 15 osobowa grupa dzieci.

Jak podkreśliła Anna Lubaś, dyrektor „Maluszkowa", żłobek i przedszkole to odpowiedź na rosnące potrzeby osób, które pracują lub studiują na terenie Politechniki Rzeszowskiej i miały problem ze znalezieniem placówki dla dziecka blisko miejsca pracy.

- To jedyny zespół żłobkowo-przedszkolny w województwie, a może i nieliczny w Polsce, który prowadzony jest głównie dla pracowników i studentów oraz osób współpracujących z uczelnią.  Na naszą korzyść przemawia także lokalizacja na kampusie  Politechniki Rzeszowskiej – dodała Anna Lubaś.

Aktualnie placówka oferuje bogaty wachlarz zajęć edukacyjnych i usługi opiekuńczo-wychowawcze czerpiąc z ponad 5-letniego doświadczenia firmy w prowadzeniu tego typu instytucji. Zespół Żłobkowo-Przedszkolny Maluszkowo powstał dzięki dofinansowaniu dwóch projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, w tym:  Działanie 9.1 Rozwój edukacji przedszkolnej i Działanie 7.4 Rozwój opieki żłobkowej w regionie.

Nowa placówka jest kontynuacją współpracy Anny Lubaś z Politechniką Rzeszowską w zakresie zapewnienia wsparcia pracownikom i studentom posiadającym dzieci. Od 2015 roku w Domu Studenckim Alchemik funkcjonuje żłobek dla 44 dzieci, który cieszy się dużym zaufaniem rodziców pracujących głównie na Politechnice Rzeszowskiej.