Podstrona: O ochronie danych osobowych na Politechnice Rzeszowskiej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

O ochronie danych osobowych na Politechnice Rzeszowskiej

2018-04-26
O ochronie danych osobowych na Politechnice Rzeszowskiej

O nowym rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE), które dotyczy ochrony danych osobowych mówiła w czasie wykładu dla studentów Politechniki Rzeszowskiej Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych dr Edyta Bielak-Jomaa.

W spotkaniu ze studentami i pracownikami naukowymi wziął też udział zastępca dyrektora Departamentu Edukacji Społecznej i Współpracy Międzynarodowej w Biurze GIODO Piotr Drobek. W trakcie wykładu obecny był również rektor PRz prof. Tadeusz Markowski i dziekan Wydziału Zarządzania dr hab. inż. Stanisław Gędek, prof. PRz.

Celem wizyty przedstawicieli GIODO była analiza wchodzącego w życie 25 maja br. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 dotyczącego ochrony danych osobowych (zwanego powszechnie RODO). Zmiany w ochronie danych osobowych od dłuższego czasu wywołują wiele emocji, dlatego spotkanie na Politechnice Rzeszowskiej cieszyło się olbrzymim zainteresowaniem.

Dr E. Bielak-Jomaa nakreśliła założenia RODO oraz zmiany w polskim porządku prawnym, które są z tym związane. - W wielu sytuacjach RODO stanowić będzie ułatwienie dla tych, którzy dotychczas rzetelnie dbali o ochronę danych osobowych. Nowa regulacja zapewni większe bezpieczeństwo tych danych – mówiła dr Bielak-Jomaa.

Piotr Drobek wskazał na najistotniejsze zmiany. RODO łączy dwa aspekty przetwarzania danych: po pierwsze – podniesienie poziomu ochrony danych osobowych w całej Unii Europejskiej, po drugie – ułatwienie przepływu danych w Unii. Rozporządzenie unijne jest nowym podejściem do ochrony danych osobowych, a administrowanie danymi już na etapie projektowania systemów administracyjnych winno uwzględniać ochronę danych i dobro klienta.

Poruszono także zagadnienia związane z karami za złe administrowanie danymi osobowymi, jednak jak przekonywali przedstawiciele GIODO, ten problem jest w zasadzie marginalny. Bać się powinni tylko ci, którzy nierzetelnie przetwarzają dane osobowe.