Podstrona: Obrady KRD i PSRP w Rzeszowie / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Obrady KRD i PSRP w Rzeszowie

2024-05-16 , red.  Michał Klimczyk, Marta Jagiełowicz
Wspólne obrady KRD i PSRP w Rzeszowie,

W Rzeszowie odbywały się obrady Krajowej Reprezentacji Doktorantów oraz Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, w których udział wzięło kilkudziesięciu przedstawicieli środowiska samorządowego reprezentujących ośrodki akademickie ulokowane w całej Polsce. Gospodarzami wydarzenia były Samorząd Doktorantów oraz Samorząd Studencki Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.

Niezależnie odbywające się obrady szerokiego zarządu KRD oraz Rady Studentów PSRP zostały zwieńczone pierwszym w historii wspólnym posiedzeniem obu instytucji, podczas którego wzajemnie przedstawiono szczegóły funkcjonowania KRD i PSRP, charakterystyczne problemy i wyzwania środowisk oraz postulaty podnoszone wobec zbliżającej się nowelizacji ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Porozumienie w sprawie wzajemnego poparcia postulatów środowiska doktoranckiego i studenckiego

Punktem kulminacyjnym obrad było zawarcie Porozumienia Krajowej Reprezentacji Doktorantów oraz Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie wzajemnego poparcia postulatów środowiska doktoranckiego i studenckiego dotyczących nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Porozumienie, w którym podkreślono wagę współpracy i dialogu reprezentatywnych oraz pochodzących z wyboru podmiotów Wspólnoty Akademickiej, podpisali przewodniczący obu organizacji – mgr inż. Michał Klimczyk (KRD) oraz inż. Kewin Lewicki (PSRP).

Porozumienie ma na celu zwrócenie uwagi Ministra Nauki oraz wszystkich instytucji i podmiotów, w tym w szczególności instytucji przedstawicielskich środowiska szkolnictwa wyższego i nauki funkcjonujących na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, na wzajemnie wspierane postulaty oraz wzmocnienie ich w debacie o przyszłych zmianach. Jest to pierwsze tak obszerne porozumienie zawarte w ramach toczącego się procesu nowelizacji.

KRD i PSRP wyraziły wolę udziału w dialogu Wspólnoty Akademickiej oraz wypracowania kompromisowych rozwiązań nowelizacyjnych, akceptowalnych i popieranych przez wszystkie strony debaty dotyczących przyszłości szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce.

Krajowa Reprezentacja Doktorantów oraz Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej

Krajowa Reprezentacja Doktorantów oraz Parlament Studentów RP to ogólnopolskie, działające na podstawie przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, instytucje przedstawicielskie sektora szkolnictwa wyższego i nauki zrzeszające samorządy studenckie i doktoranckie polskich uczelni wyższych i instytutów naukowych. KRD i PSRP reprezentują środowisko studenckie i doktoranckie wobec władz kraju, a także na arenie międzynarodowej. Fundamentem działalności KRD i PSRP jest reprezentacja głosu środowiska studenckiego i doktoranckiego w zakresie spraw merytorycznych, w tym przez opiniowanie aktów prawa powszechnie obowiązującego oraz udzielanie wsparcia samorządom i pojedynczym studentom i doktorantom także przez instytucje Rzecznika Praw Studenta oraz Rzecznika Praw Doktoranta.