Podstrona: Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej na 10. Warszawskich Targach Książki / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2019-05-27
kategoria: Kultura
Materiał: Oficyna Wydawnicza PRz

Już po raz trzeci Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej wzięła udział w Warszawskich Targach Książki, które odbywały się od 23 do 26 maja br. na PGE Narodowym. Uczelniane wydawnictwo zaprezentowało ponad 130 tytułów publikacji naukowych z poszczególnych wydziałów Politechniki Rzeszowskiej.

Tegoroczne wydarzenie otworzyła Olga Tokarczuk, która otrzymała Nagrodę Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego Ikar za całokształt twórczości przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. Podczas otwarcia targów wręczono również honorowe odznaki Zasłużony dla Warszawy. Otrzymali je rysownik Bohdan Butenko i Jan Rodzeń, który prowadzi warszawski Klub Księgarza.

Warszawskie Targi Książki to największe międzynarodowe wydarzenie tej branży w Polsce. W 10. edycji święta miłośników książek wzięło udział blisko 800 wystawców z 27 krajów. Była to niepowtarzalna okazja, by w jednym miejscu spotkać pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, wydawców z całego świata, uczestniczyć w zajęciach i warsztatach oraz zobaczyć wiele ciekawych wystaw.

Najważniejszymi gośćmi wydarzenia była noblistka Swietłana Aleksijewicz, Wiesław Myśliwski, reporterzy Wojciech Jagielski i Jacek Hugo-Bader, prozaik Eustachy Rylski, Sylwia Chutnik, Katarzyna Grochola, Andrzej Pilipiuk oraz mistrzowie kryminału Zygmunt Miłoszewski i Marek Krajewski.

Gościem honorowym tegorocznego wydarzenia była Rumunia, której obecność wzbogaciła odwiedzających targi o wiedzę z zakresu różnorodności literatury oraz kultury tego regionu.

Nowością WTK był Festiwal „Kryminalna Warszawa” i towarzyszący mu konkurs oraz strefa popularnonaukowa „Naukowa Warszawa”.

Wśród licznych spotkań były także liczne konkursy. Jak co roku wybrano m.in. najlepszą książkę akademicką i naukową. Konkurs ACADEMIA, w którym Oficyna Wydawnicza PRz wzięła udział, to integralna część targów. Łącznie do konkursu zostało zgłoszonych 138 pozycji. Nagradzane są najlepsze publikacje akademickie w dziedzinie nauk technicznych i ścisłych, społecznych i humanistycznych. W tym konkursie są oceniane książki naukowe, podręczniki akademickie, monografie oraz serie wydawnicze. Nagrody przyznają władze Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej.

Anna Baran