Podstrona: Ogólnopolska inauguracja roku akademickiego 2018/2019 / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Ogólnopolska inauguracja roku akademickiego 2018/2019

2018-10-08
Ogólnopolska inauguracja roku akademickiego 2018/2019

Prof. Grzegorz Ostasz, prorektor ds. współpracy międzynarodowej reprezentował Politechnikę Rzeszowską na ogólnopolskiej inauguracji roku akademickiego 2018/2019, która odbyła się 30 września w Warszawie. W inauguracji roku akademickiego udział wzięło ponad 500 przedstawicieli środowiska akademickiego. Przyjechali rektorzy z blisko 150 polskich uczelni.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Św. Krzyża. Po mszy, w uroczystym przemarszu, przedstawiciele świata nauki i szkolnictwa wyższego przeszli spod bramy Uniwersytetu Warszawskiego do Teatru Polskiego.

W nowy rok akademicki wkraczamy z Konstytucją dla Nauki, która, wierzę głęboko, będzie milowym krokiem w kierunku budowy siły polskiej nauki, polskich uczelni  ‒ zaznaczył w przemówieniu premier RP Mateusz Morawiecki.

Premier mówił również, że Polska potrzebuje uczelni, które będą kształcić z pasją, które będą miały swoją misję, niezależnie od tego, gdzie są położone w mniejszych ośrodkach, czy większych. - Wszystkie są nam bardzo potrzebne, wszystkie kształtują też przyszłe elity – mówił Mateusz Morawiecki.

Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział, że od przyszłego roku nakłady na naukę i szkolnictwo wzrosną o miliard 350 milionów złotych. - Dodatkowo rząd przekaże uczelniom publicznym obligacje Skarbu Państwa na łączną kwotę 3 mld zł. (…) To jest rzeczywiście największy wzrost nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe od roku 1989 roku – podkreślił wicepremier.

Jarosław Gowin dodał, że od 1 stycznia 2019 roku rozpocznie się rozłożony na trzy lata proces podnoszenia wynagrodzeń dla pracowników polskich uczelni. - W przyszłym roku fundusz na wynagrodzenia na uczelniach wzrośnie o 7%. (…) Mogę Państwa zapewnić, że pracując nad budżetem na rok 2020 nasz rząd potraktuje sprawę kondycji materialnej środowiska akademickiego jako jeden z priorytetów. (…) Bez zwiększenia nakładów finansowych żadna reforma nie przyniesie efektu – dodał wicepremier.