Podstrona: Piknik Nauki EKSPLORACJE 2021 / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Piknik Nauki EKSPLORACJE 2021

2021-10-15 , red.  Magdalena Kamler, fot. Beata Motyka
Samoloty OKL-u.

Piknik Nauki EKSPLORACJE 2021 to trzy dni wypełnione atrakcyjnymi pokazami, ciekawymi warsztatami i ekspozycjami. Rozpoczął się on Lotniczym Piątkiem w Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej w Jasionce. Główna część wydarzenia w formie rodzinnego pikniku odbyła się w pobliżu fontanny multimedialnej i rzeszowskiego zamku. Na koniec można było wziąć udział w Medycznej Niedzieli w budynku Zakładu Nauk o Człowieku Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Lotniczy Piątek

W ramach Lotniczego Piątku pasjonaci lotnictwa pod okiem studentów pilotażu Politechniki Rzeszowskiej zwiedzali miejsca, gdzie na co dzień szkolą się przyszli zawodowi piloci. W trakcie wydarzenia można było dowiedzieć się, jak wygląda przygotowanie pilota do lotu, zwiedzić hangary gdzie z bliska można było zobaczyć samoloty, którymi dysponuje Politechnika Rzeszowska, a także podglądnąć szkolenie na symulatorze lotu. Dodatkową atrakcją były łazik marsjański, bolid PMT-03 oraz modele latające skonstruowane przez studentów Politechniki Rzeszowskiej. Pracownicy Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej zaprezentowali motoszybowiec AOS-H2.

Sobota pełna wrażeń

Podczas sobotniego wydarzenia do dyspozycji uczestników pikniku było prawie 60 stoisk namiotowych o łącznej powierzchni ponad 1000 m kw., ponad 350 edukatorów, animatorów, studentów, uczniów, nauczycieli i wykładowców. Wystawcami były instytucje i organizacje działające w obszarze oświaty, edukacji nieformalnej, technologii oraz popularyzacji wiedzy – uczelnie i studenckie koła naukowe, centra nauki, organizacje pozarządowe, szkoły, instytucje publiczne (muzea, biblioteki itp.), nieformalne grupy pasjonatów. Każdy mógł znaleźć to co najciekawsze i poeksperymentować, zobaczyć, posłuchać.

Pikniku Nauki EKSPLORACJE 2021 odbył się dzięki współpracy Politechniki Rzeszowskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego, a także organizacji pozarządowych – Stowarzyszenia „Ekoskop” oraz Stowarzyszenia „ExploRes”. Organizatorów reprezentowali prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, prof. Idalia Kasprzyk, Katarzyna Ruszała i Tomasz Michalski, a partnerów organizacyjnych Piotr Wanat. W wydarzeniu wzięli udział także prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, radny województwa podkarpackiego Jerzy Cypryś i wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Elżbieta Wolan.