Podstrona: Piknik Nauki EKSPLORACJE 2021 – zapowiedź / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Piknik Nauki EKSPLORACJE 2021 – zapowiedź

2021-08-27 , red.  Marta Jagiełowicz
Piknik Nauki EKSPLORACJE 2021.

Piknik Nauki EKSPLORACJE to wydarzenie, którego celem jest popularyzacja nauki i techniki, propagowanie interaktywnego modelu przekazywania wiedzy i edukacji nieformalnej, a także promocja idei powstania centrum nauki na Podkarpaciu. Organizatorami wydarzenia, które odbędzie się 8–10 października br., są Politechnika Rzeszowska i Uniwersytet Rzeszowski oraz Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy ExploRes i Stowarzyszenie EKOSKOP.

Wystawcy

Oprócz organizatorów wydarzenia w Pikniku Nauki EKSPLORACJE wezmą udział uczelnie, szkoły, instytucje i organizacje zarówno z Rzeszowa i Podkarpacia, jak i spoza regionu. Udział zapowiedziały znane wszystkim instytucje popularyzujące wiedzę, takie jak: Centrum Nauki Kopernik z Warszawy, gdańskie Hevelianum, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z Torunia, bełchatowskie interaktywne muzeum PGE Giganty Mocy oraz BioCentrum Edukacji Przyrodniczej z Warszawy.

Po raz pierwszy na pikniku w Rzeszowie pojawi się Centrum Edukacji Lotniczej Kraków-Airport, unikatowy ośrodek edukacyjny przybliżający zasady funkcjonowania lotniska. Ze stolicy Małopolski przybędą również przedstawiciele Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, instytucji niezwykle zasłużonej w popularyzacji nauk dawnych i niedawnych, działającej już ponad pół wieku i uczestniczącej w piknikach naukowych w Rzeszowie od 2010 r. Środowisko akademickie oprócz uczelni będących organizatorami wydarzenia reprezentować będzie także Uniwersytet Białostocki, Uniwersytet im. Loránda Eötvösa z Budapesztu oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z Rzeszowa.

Muzealnictwo i tematykę historyczną zaprezentują stalowowolskie Muzeum Regionalne, Archiwum Państwowe z Rzeszowa oraz wielokrotny gość rzeszowskich pikników naukowych – Pracownia Badań i Edukacji Historycznej. Historycznymi rekonstrukcjami zajmą się animatorzy z grupy Terra Ferrata.

Obok miasteczka naukowego Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza swoje teleskopy i lunety ustawią przedstawiciele obserwatoriów astronomicznych z podkrakowskich Niepołomic i Radomyśla oraz ze Stowarzyszenia Horyzonty. Jedną z atrakcji będą projekcje w mobilnym planetarium. Na wirtualną rzeczywistość oraz warsztaty z konstruowania, budowania i drukowania 3D zaprasza Podkarpackie Centrum Innowacji.

Swoje stoiska zaprezentują również rzeszowski Zespół Szkół Technicznych i Zespół Szkół Energetycznych, I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie oraz Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Podkarpackie Kluby Młodego Odkrywcy, które w piknikach biorą udział już od sześciu lat, przez demonstrację swojej wiedzy i dokonania dowiodą, że można być dobrym popularyzatorem nauki, a przede wszystkim doskonałym Odkrywcą, mając tylko kilkanaście lat. Do spotkań z wolontariuszami międzynarodowych wymian zaprasza Stowarzyszenie INPRO, a wspaniałą zabawę dla najmłodszych Odkrywców zapewni Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów Klanza.

Organizatorzy i partnerzy wydarzenia

Organizatorami wydarzenia po raz pierwszy w ponad dziesięcioletniej historii rzeszowskich pikników naukowych są dwie największe uczelnie w regionie – Politechnika Rzeszowska i Uniwersytet Rzeszowski oraz dwie prężnie działające organizacje pozarządowe – Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy ExploRes oraz Stowarzyszenie EKOSKOP. Głównym partnerem wydarzenia jest Województwo Podkarpackie – Przestrzeń Otwarta, a partnerami organizacyjnymi  Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie.

Wydarzenie organizowane jest pod patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki, Wojewody Podkarpackiego, Kuratora Oświaty w Rzeszowie, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Rzeszowa, Starosty Rzeszowskiego. Patronat nad wydarzeniem objęło także Stowarzyszenie „Społeczeństwo
i Nauka SPiN”, zrzeszające największe polskie centra nauki oraz organizacje działające w obszarze popularyzacji wiedzy. Piknik Nauki EKSPLORACJE jest też częścią ogólnopolskiego Porozumienia Organizatorów Festiwali Nauki.

Partnerami wspierającymi wydarzenie są firmy MTU Aero Engines Polska oraz Metkom. Wydarzenie finansowane jest także ze środków Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 r.