Podstrona: Podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa z wizytą na Politechnice Rzeszowskiej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2016-11-14 , red.  Artur Polakiewicz

14 listopada br. na Politechnice Rzeszowskiej gościł Tomasz Żuchowski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa (MIB). Minister spotkał się m.in. z rektorem uczelni. Powodem jego wizyty było spotkanie konsultacyjne w sprawie projektu kodeksu urbanistyczno-budowlanego.

Kodeks opracowywany przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa będzie normował „sprawy z zakresu kształtowania i realizacji polityki przestrzennej na szczeblu gminy, obszaru funkcjonalnego, regionu oraz kraju”. Ponadto na stronie Rządowego Centrum Legislacji czytamy: „W Kodeksie ujęte zostaną regulacje dotyczące nabywania nieruchomości w związku z realizacją celów publicznych oraz elementy postępowań w przedmiocie oceny oddziaływania na środowisko, zastępując w tym zakresie wszystkie tzw. specustawy inwestycyjne. Kodeks w sposób wyczerpujący ureguluje realizację inwestycji budowlanych, w tym uzyskanie zgody inwestycyjnej, zgody na użytkowanie oraz zasady utrzymania obiektów budowlanych i postępowania w sprawie katastrof”.

Aktualnie projekt jest poddawany konsultacjom. Rzeszowska konferencja konsultacyjna jest czwartym spotkaniem w tej sprawie.

– Te rozwiązania, z którymi tutaj przyjechaliśmy, aby je konsultować, polegają na uproszczeniu rozwiązań związanych z inwestowaniem tam, gdzie jest to możliwe, na stworzeniu transparentnego systemu inwestowania i planowania inwestycji. Mają uporządkować całą przestrzeń inwestycyjną w zakresie planowania – lokalnego, ponadregionalnego, powiatowego, międzywojewódzkiego, dać możliwość jasnej i sprawnej procedury inwestycyjnej wszędzie tam, gdzie mieszkańcy tego potrzebują. Dziś dyskutujemy nad modelem docelowych rozwiązań i na kanwie tej dyskusji ustalimy, kiedy te zmiany będziemy mogli wdrożyć – powiedział podczas konferencji prasowej Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu w MIB.

– To dobrze, że ta konferencja odbywa się u nas, na naszej uczelni, która ma wydział budownictwa. Z tą tematyką spotykamy się na co dzień, bowiem prowadząc naszą instytucję, wciąż inwestujemy. Dla nas to też będzie dużym ułatwieniem w całej naszej działalności – uzupełnił prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej.

W konferencji konsultacyjnej uczestniczyli m.in. samorządowcy, eksperci MIB, przedstawiciele samorządu terytorialnego, administracji rządowej, instytucji działających w sektorze inwestycji, firm developerskich, budowlanych oraz projektanci i architekci z regionu. Kolejne spotkanie konsultacyjne odbędzie się w Lublinie.

KH