Podstrona: [VIDEO] Półfinały międzynarodowego konkursu Odysseus II / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

[VIDEO] Półfinały międzynarodowego konkursu Odysseus II

2017-06-05 , red.  Artur Polakiewicz
[VIDEO] Półfinały międzynarodowego konkursu Odysseus II

W dniach 4-7 czerwca 2017 r. Centrum Badań Kosmicznych organizuje w Warszawie półfinały konkursu Europejskiej Agencji Kosmicznej Oddysseus II. Finaliści krajowej edycji konkursu z Polski, Litwy, Łotwy, Francji oraz Grecji spędzą w Warszawie cztery dni pełne zajęć związanych z kosmosem. Nagrodą dla zwycięzcy będzie przejście do finału konkursu w Tuluzie i walka o wyjazd do Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej (kosmodrom Kourou) oraz staże w sektorze kosmicznym.

Miło nam poinformować, że wśród sześciu studentów zakwalifikowanych do półfinału, dwóch reprezentuje Politechnikę Rzeszowską:

• Piotr Skoczylas z Politechniki Rzeszowskiej z pracą pod tytułem Nuklearne Termiczne silniki rakietowe - podstawowy system napędowy przyszłych misji międzyplanetarnych
  • Przemysław Gryt z Politechniki Rzeszowskiej z pracą pod tytułem „Knowledge against fire”
  • Bartłomiej Ziętek z Politechniki Wrocławskiej oraz Dawid Przystupski z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu z pracą pod tytułem „Sky is no limit”
  • Adam Tuźnik z Uniwersytetu Jagiellońskiego z pracą pod tytułem Obce światy w nowym świetle.
  • Έλενα Δαβερώνη (Elena Daveroni) z Grecji z pracą pod tytułem „Ανάπτυξη Διαστημικής Έρευνας : Περιβαλλοντικές Συνέπειες” (Rozwój badań kosmicznych: skutki środowiskowe)
  • Chantebel Clément oraz Comby Léopold z Francji z pracą pod tytułem “Egeus : à la découverte des mers de Titan” (Egeus, badanie mórz Tytana)

Odysseus II to międzynarodowy konkurs o tematyce związanej z badaniami kosmicznymi. Realizowany jest w ramach programu Horyzont 2020 przez konsorcjum 14 europejskich instytucji: między innymi przez Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Skierowany jest do uczniów i studentów w wieku od 7 do 22 lat. Został podzielony na trzy kategorie wiekowe: Skywalkers, Pioneers i Explorers. Na etapie szkoły podstawowej to konkurs nastawiony na naukę i zabawę – wystarczy stworzyć dzieło artystyczne opierając się na swojej wyobraźni. Na poziomie gimnazjalnym i studenckim zaprasza do stworzenia własnego kosmicznego projektu naukowego na temat związany, z jednym z zagadnień podanych w bogatym zestawie propozycji konkursowych.