Podstrona: Politechnika otrzymała 11 mln zł na informatyzację / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Politechnika otrzymała 11 mln zł na informatyzację

2021-05-17 , red.  Marta Jagiełowicz
Od lewej: prof. P. Koszelnik, prof. J. Sęp

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wręczył czeki rzeszowskim uczelniom. Politechnika Rzeszowska otrzymała ponad 11 mln zł na informatyzację i blisko 300 tys. zł na projekty studenckich kół naukowych. Przekazanie czeków odbyło się w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Naszą uczelnię reprezentowali rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik oraz prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp.

Przemysław Czarnek podkreślił, że przekazane pieniądze wzmocnią potencjał naukowy rzeszowskich uczelni. Minister powiedział, że „skok informatyczny”, który będzie możliwy dzięki tej inwestycji, przyczyni się do jeszcze większej jakości badań i nauki. „Te środki pozwolą na wzmocnienie potencjału naukowego Rzeszowa. Wnioski uczelni zostały w Ministerstwie ocenione bardzo pozytywnie, stąd te blisko 20 mln zł. Skok informatyczny, który będzie możliwy dzięki nowej serwerowni, przyczyni się do jeszcze wyższej jakości badań na Podkarpaciu. Także wsparcie studenckich kół naukowych, czyli ponad 550 tys. zł przyniesie wymierne efekty” – powiedział minister edukacji i nauki.

Dziękując za otrzymane środki, rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. P Koszelnik powiedział, że wzmocnią one infrastrukturę informatyczną uczelni: „Myśląc o inwestycjach, często rozumiemy, że będziemy budować budynki, ale ostatnie miesiące pokazały, że uczelnie bez budynków mogą niestety żyć, ale bez systemów informatycznych już nie. Dlatego postanowiliśmy doinwestować nasze systemy informatyczne, tak abyśmy mogli w przyszłości zabezpieczyć się na wypadek takich sytuacji. Dzięki dofinansowaniu będziemy mogli znacząco zwiększyć jakość i niezawodność usług świadczonych przez Politechnikę Rzeszowską, zarówno dla naszych studentów, jak i dla pracowników. Dotyczy to głównie zdalnego i hybrydowego nauczania oraz systemów dziedzinowych stosowanych na naszej uczelni. Nowa platforma umożliwi także poszerzenie zakresu prowadzonych badań i projektów w obszarze deep learning oraz cyberbezpieczeństwa”.