Podstrona: Politechnika pomoże tworzyć klasy dla mechaników lotniczych / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Politechnika pomoże tworzyć klasy dla mechaników lotniczych

2019-01-30
Politechnika pomoże tworzyć klasy dla mechaników lotniczych

Politechnika Rzeszowska będzie wspierać utworzenie i rekrutację do klas techników mechanika lotniczego i technika awioniki, które otwiera Zespół Szkół nr 2 w Łańcucie. To efekt umowy o współpracy podpisanej między uczelnią i Starostwem Powiatowym w Łańcucie.

Umowę podpisali prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej i Adam Krzysztoń, starosta powiatu łańcuckiego.

Klasy z branży lotniczej, które powstają w Zespole Szkół nr 2 w Łańcucie to efekt umowy jaką Starostwo Powiatowe podpisało z firmą EME Areo. Firma, która jest wspólnym przedsięwzięciem potentatów z branży lotniczej Lufthansy i MTU Aero Engines, buduje w Jasionce k. Rzeszowa zakład, w którym będą serwisowane silniki lotnicze najnowszej generacji. Docelowo ma w niej znaleźć pracę ponad 1000 osób, z czego połowa to mechanicy lotniczy. Firma ma pomóc m.in. opracować programy kształcenia w nowych klasach, współpracować przy stażach i praktykach.

Na mocy porozumienia ze Starostwem Powiatowym, w projekt związany z klasami lotniczymi w Zespole Szkół nr 2 w Łańcucie zaangażuje się też Politechnika Rzeszowska. Umowa obejmuje też Powiatowe Centrum Kształcenia Praktycznego i Edukacji Zawodowej w Łańcucie. Uczelnia pomoże przy utworzeniu klas, których uczniowie będą mogli uczestniczyć w wizytach dydaktycznych i zajęciach na terenie Politechniki. Uczniowie z Łańcuta będą również mogli uczestniczyć w zajęciach teoretycznych i praktycznych w Ośrodku Kształcenia Lotniczego PRz. Nauczyciele z obydwóch placówek będą mogli brać udział w szkoleniach, kursach dokształcających oraz studiach podyplomowych, które oferuje Politechnika.