Podstrona: Politechnika Rzeszowska członkiem Klastra Technologii Kosmicznych / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Politechnika Rzeszowska członkiem Klastra Technologii Kosmicznych

2021-11-08 , red.  Anna Worosz
Sygnataiusze umowy w sprawie powołania Klastra Technologii Kosmicznych,

Podczas Kongresu 590 w Jasionce, który odbył się 5 listopada br., 20 przedsiębiorstw i instytucji rozwijających technologie kosmiczne podpisało umowę w sprawie powołania Klastra Technologii Kosmicznych. Sygnatariuszem umowy jest m.in. Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, którą reprezentował rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik. Celem klastra jest współpraca przy tworzeniu, rozwoju i wdrażaniu technologii kosmicznych powstających w naszym kraju.

Sygnatariusze umowy

Podpisanie umowy w sprawie powołania Klastra Technologii Kosmicznych jest kontynuacją działań rozpoczętych w styczniu br. przez Samorząd Województwa Podkarpackiego, EXATEL – polskiego operatora telekomunikacyjnego, Politechnikę Rzeszowską oraz Państwową Wyższą Szkołę Techniczno-Ekonomiczną w Jarosławiu. Sygnatariuszami umowy są instytucje odpowiadające za ponad 85% potencjału sektora kosmicznego w Polsce. Podmioty zrzeszone to: Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Astri Polska, Astronika, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Creotech Instruments, ENERGO-TEL S.A., EXATEL S.A., Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, ITTI, KP Labs, Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza, PCO, PIAP Space, Podkarpackie Centrum Innowacji, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Scanwa, Sieć Badawcza Łukasiewicz (Centrum Łukasiewicz), Spaceforest, Thorium Space, Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego. Klaster jest otwarty na kolejne instytucje lub firmy.

Cel Klastra

Celem tej inicjatywy jest rozbudowa krajowych kompetencji w obszarze technologii kosmicznych i technik satelitarnych z udziałem sektorów komercyjnego i naukowego. Działania te pozwolą dostarczać elementy systemów satelitarnych oraz tworzyć w przyszłości rozbudowane systemy kosmiczne. Pierwszym zadaniem sygnatariuszy listu jest współpraca w przygotowaniu wniosku aplikacyjnego dotyczącego stworzenia Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Będzie on tworzony we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, które będzie jednym z beneficjentów wypracowanych technologii.

„Jesteśmy uczestnikami stworzenia zalążka polskiego przemysłu kosmicznego. Sektor kosmiczny dotyka nas w wielu obszarach życia i każdy kraj, który chce mieć dynamicznie rozwijającą się nowoczesną gospodarkę, musi być obecny w przemyśle kosmicznym” – powiedział wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. „Gratuluję dalekowzrocznego spojrzenia na wyzwania, które stoją przed nami. Udział w klastrze pokazuje, że firmy są świadome tego, jak wielka jest konkurencja i jak ważne jest łączenie się w silne organizmy, które mają inne możliwości rozwoju i tworzą przewagi konkurencyjne.”

Zdaniem wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak firmy zrzeszone w klastrach mają znacznie lepszą pozycję na rynku niż firmy niezrzeszone. „Zgłaszają więcej patentów, tworzą więcej rozwiązań skomplikowanych innowacyjnych, które często trudno jest podjąć w pojedynkę. W klastrze łatwej jest pokonywać wiele barier, które napotykamy po drodze” – mówiła.

Klaster Technologii Kosmicznych będzie dążył m.in. do zaprojektowania i wyniesienia do 2026 r. polskiej konstelacji mikrosatelitów obserwacyjnych. Jest to ważne zadnie w budowaniu wizerunku Polski jako kraju aktywnie działającego w obszarze kosmicznym i zabezpiecza polskie interesy gospodarcze i militarne.

Debaty

W trakcie drugiego dnia Kongresu 590 odbyły się również debaty eksperckie na kluczowe dla polskiej gospodarki tematy. Wśród poruszanych zagadnień były m.in. perspektywy rozwoju zaawansowanych technologii i wkład innowacyjnych projektów w unowocześnienie gospodarki. Politechnikę Rzeszowską reprezentowali prof. dr hab. Tomasz Siwowski, kierownik Katedry Dróg i Mostów na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury , który mówił o komercjalizacji i wdrażaniu zasobów B+R na rynku wewnętrznym, oraz dr hab. inż. Paweł Rzucidło, prof. PRz z Katedry Awioniki i Sterowania na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa, który był jednym z panelistów w debacie pt. „Perspektywy rozwoju przemysłu zaawansowanych technologii. Rozwój high-tech w Polsce”.

.