Podstrona: Ponad 300 000 dotacji celowej dla Centrum Fizjoterapii i Sportu / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Ponad 300 000 dotacji celowej dla Centrum Fizjoterapii i Sportu

2019-07-22
Ponad 300 000 dotacji celowej dla Centrum Fizjoterapii i Sportu

Politechnika Rzeszowska otrzymała od Samorządu Województwa Podkarpackiego dotację celową w wysokości 300 064,10 zł na realizację przedsięwzięcia "Doposażenie gabinetów usprawnienia ruchowego w Centrum Fizjoterapii i Sportu Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza".

22 lipca miało miejsce podpisanie umowy pomiędzy Zarządem Województwa Podkarpackiego i siedmioma podkarpackimi uczelniami. Urząd Marszałkowski reprezentowali marszałek Władysław Ortyl oraz wicemarszałek Piotr Pilch. W imieniu Politechniki Rzeszowskiej umowę podpisał prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik, Prorektor ds. nauki.

- Umowy o przekazanie uczelniom środków podpisujemy w tym roku już drugi raz. Pieniądze te pozwolą uczelniom zrealizować projekty, których nie można sfinansować z bieżących środków własnych bądź z funduszy unijnych. Wspieramy kształcenie w zawodach i specjalizacjach deficytowych w naszym województwie. Zależy nam, aby alokowanie środków było celowe i precyzyjne – mówił Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Pozyskane przez Politechnikę Rzeszowską środki finansowe zostaną przeznaczone na stworzenie bazy umożliwiającej realizację działań dydaktycznych i badawczo-rozwojowych w zakresie diagnostyki i rehabilitacji narządów ruchu.

- Planujemy zakupić między innymi aparaty do: terapii falą uderzeniową, dwukanałowego wykonywania zabiegów magnetoterapii oraz krioterapii a także oprogramowanie do oceny i treningu równowagi, stabilności i kontroli sensomotorocznej. Zakupione urządzenia służyć będą wszystkim studentom Politechniki Rzeszowskiej, ale przede wszystkim wykorzystywane zostaną przez studentów Inżynierii medycznej oraz Lotnictwa i kosmonautyki, na specjalności „Pilotaż”. Dodam, że gabinety usprawnienia ruchowego w Centrum Fizjoterapii i Sportu służą również studentom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami oraz problemami zdrowotnymi w obrębie układu ruchu  – wyjaśnia prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik, Prorektor ds. nauki.

Dodatkowo inwestycja umożliwi prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych oraz świadczenie usług badawczych w nowych dyscyplinach, jakimi są nauki o zdrowiu i nauki o kulturze fizycznej.

Samorząd województwa od kilku lat realizuje program wsparcia działalności podkarpackich uczelni. Przekazane środki finansowe mają być przeznaczone m.in. na projekty związane z uatrakcyjnieniem oferty edukacyjnej, uwzględniającej aktualne warunki na rynku pracy. Beneficjentami tegorocznej dotacji obok Politechniki Rzeszowskiej są: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku, Podkarpacka Szkoła Wyższa im. Bł. Ks. Władysława Findysza w Jaśle, Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza  w Jarosławiu, Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie.

Relacja Telewizji Obiektyw z wydarzenia:    https://www.youtube.com/watch?v=9gKJjzCRJyQ