Podstrona: Porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół Mistrzostwa Sportowego Stal w Rzeszowie / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2022-01-18 , red.  Marta Jagiełowicz
Od lewej: R. Kalisz, prof. P. Koszelnik, mgr E. Greszczuk-Sokół, prof. PRz I. Włoch,

Politechnika Rzeszowska podpisała porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół Mistrzostwa Sportowego Stal z siedzibą w Rzeszowie. Dokumenty sygnowali rektor naszej uczelni prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik oraz dyrektor Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego Stal w Rzeszowie mgr Ewelina Greszczuk-Sokół.

W spotkaniu udział wzięli również prorektor ds. kształcenia Politechniki Rzeszowskiej dr hab. Iwona Włoch, prof. PRz oraz Rafał Kalisz, prezes zarządu Stal Rzeszów S.A. W ramach porozumienia uczniowie Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego Stal w Rzeszowie będą mieli możliwość poszerzania wiedzy z zakresu nauk ścisłych, a nauczyciele będą mogli uczestniczyć w wybranych konferencjach i seminariach organizowanych na uczelni. Jak podkreślił rektor prof. Piotr Koszelnik: „Porozumienie daje młodzieży dodatkową alternatywę rozwoju. Uczniowie Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego Stal w Rzeszowie oprócz wielu godzin treningu realizują podstawę programową, rozwijają swoje umiejętności z zakresu różnych przedmiotów, m.in. chemii, matematyki, fizyki, dzięki czemu jej absolwenci będą mogli kontynuować edukację na uczelniach technicznych”. Dyrektor szkoły Ewelina Greszczuk-Sokół dodała: „Naszym celem jest pokazanie uczniom innej ścieżki rozwoju niż sportowa, zwłaszcza że oni sami wykazują takie zainteresowania. Wśród uczniów mamy laureatów konkursów z matematyki i chemii”.

Założenia umowy

W ramach porozumienia Politechnika Rzeszowska zobowiązuje się m.in.: do organizowania corocznego spotkania w celu wymiany doświadczeń, uwag, dalszego rozwijania nawiązanej współpracy, przeprowadzania przez pracowników uczelni na terenie szkoły otwartych wykładów, prezentacji lub innego rodzaju spotkań, umożliwienia nauczycielom szkoły udziału w wybranych konferencjach i seminariach organizowanych na uczelni. Szkoła natomiast zobowiązuje się: do powołania w ramach posiadanych przez siebie możliwości tzw. klasy politechnicznej, jak również do realizacji zajęć edukacyjnych w zakresie rozszerzonym dla minimum dwóch z następujących przedmiotów: matematyka, fizyka, chemia, informatyka oraz zwiększenia liczby godzin lekcyjnych dla zajęć z tych przedmiotów, które decydują o profilu klasy.