Podstrona: Portret prof. Stanisława Kusia w AOS w Bezmiechowej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Portret prof. Stanisława Kusia w AOS w Bezmiechowej

2020-10-30 , red.  Anna Worosz
Portret prof. Stanisława Kusia w AOS w Bezmiechowej

W Akademickim Ośrodku Szybowcowym Politechniki Rzeszowskiej zawieszono portret prof. Stanisława Kusia. Jest to wyraz wdzięczności i uhonorowania niedawno zmarłego Profesora za jego konsekwentną pracę i niezłomną działalność na rzecz reaktywowania szkoły szybowcowej.

Prof. dr hab. inż. Stanisław Kuś, rektor Politechniki Rzeszowskiej w latach 1987–1990, 1990–1993 i 1996–1999, wybitny uczony, doktor honoris causa Politechniki Rzeszowskiej, Honorowy Obywatel Miasta Rzeszowa, był autorem wielu projektów znanych obiektów w Polsce i za granicą, gorącym patriotą, społecznikiem zaangażowanym w prace na rzecz środowiska naukowego i zawodowego. Będąc rektorem naszej uczelni, z ogromną determinacją włączył się w dzieło tworzenia Akademickiego Ośrodka Szybowcowego w Bezmiechowej. Podpisał porozumienie z Politechniką Warszawską i Politechniką Lwowską dotyczące współpracy na rzecz utworzenia szybowiska w Bezmiechowej i kontynuacji przedwojennych tradycji polskiego szybownictwa. To m.in. dzięki jego staraniom został powołany Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej.

Szybowisko w Bezmiechowej położone jest na jednym z najpiękniejszych szczytów widokowych w Górach Słonnych - Kamionce, zwanej „świętą górą szybowników”. Znajduje się w centrum Parku Krajobrazowego Gór Słonnych i jest kolebką polskiego szybownictwa z lat 1930-1939, które było wówczas znane na całym świecie. W 1977 r. członkowie Studenckiego Koła Naukowego Lotników przy Politechnice Rzeszowskiej zorganizowali na terenie byłego szybowiska obóz lotniarski. Gościli tu wówczas legendarni szybownicy Rzeczpospolitej: Wanda Modlibowska, Alfred Zaliński, Wiktor Leja, Piotr Mynarski i Adam Ziętek. Jednak prawdziwy powrót szybowców nad bieszczadzkie szczyty nastąpił na początku lat 90. XX w. W 1992 r. zawiązało się Stowarzyszenie na rzecz Reaktywowania i Rozwoju Szkoły Szybowcowej w Bezmiechowej, które zarządzało szybowiskiem do 2002 r. Od 1995 r. właścicielem szybowiska jest Politechnika Rzeszowska. W 2002 r. powołany został Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej imienia płk. pil. Tadeusza Góry, pierwszego pilota na świecie, któremu Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI) przyznała najwyższe wyróżnienie szybowcowe - medal Lilienthala.

Ośrodek dysponuje m.in. lądowiskiem górskim, hangarem z zapleczem socjalnym i warsztatowym, Domem Pilota oraz budynkiem z częścią hotelową i gastronomiczną. Prowadzone są tutaj szkolenia pilotów i paralotniarzy, a ośrodek jest dostępny dla wszystkich chętnych i gwarantuje przystępne ceny noclegów (już od 40 zł za osobę), smaczną kuchnię i niezapomniane wrażenia. Korzystając z gościnności ośrodka, można wejść na oszkloną platformę widokową znajdującą się na dachu budynku i podziwiać panoramę Bieszczadów lub szybowce w locie. Przepiękne widoki zapierają dech w piersiach w przenośni i dosłownie za sprawą silnych, gorących i suchych wiatrów południowych. Znajdujące się na drodze południowego wiatru pasma górskie powodują występowanie silnych prądów wznoszących sięgających dużych wysokości, które umożliwiają szybownikom wykonywanie lotów żaglowych nad zboczami i długotrwałe loty wysokościowe.

Szybowisko w Bezmiechowej położone na styku gmin Lesko i Olszanica posiada dogodne połączenia komunikacyjne z całą okolicą. W odległości kilkunastu kilometrów znajdują się bieszczadzkie jeziora, muzea Sanoka lub Ustrzyk Dolnych, ciekawe zabytki, oryginalne cerkiewki drewniane z ikonostasami, świetne miejsca do wędkowania, odpoczynku nad górskimi rzekami lub strumieniami, duże kompleksy leśne gwarantujące ciszę i stwarzające doskonałe warunki do wypoczynku. Zaletą tego miejsca jest sieć oznakowanych szlaków turystycznych. Łączą one szybowisko z najcenniejszymi obszarami chronionymi, rezerwatami i pomnikami przyrody, ruinami zamku Sobień, punktami widokowymi, parkami podworskimi w Parku Krajobrazowym Gór Słonnych, pobliskim Leskiem, doliną Sanu i Sanokiem.

Pytania związane z tematyką lotniczą można kierować do kierownika szkolenia Arkadiusza Bulandy, tel.: 17 743 26 41 lub 605 521 937, e-mail: arekbulanda@prz.edu.pl.

Rezerwacja pokoi noclegowych lub wynajęcie sal: Katarzyna Otta, tel.: 17 743 20 69 lub 603 950 862, e-mail: k.otta@prz.edu.pl

Restauracja „Kamionka” w AOS: Hubert Dybaś, tel.: 697 186 135.