Podstrona: Posiedzenie Podkarpackiej Rady Innowacyjności / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Posiedzenie Podkarpackiej Rady Innowacyjności

2021-12-07 , red.  Michał Klimczyk, Marta Jagiełowicz
Od. lewej: P. Wais, E. Draus, prof. J. Sęp, E. Stanek,

1 grudnia 2021 r. odbyło się posiedzenie Podkarpackiej Rady Innowacyjności, będącej organem opiniodawczo-doradczym Zarządu Województwa Podkarpackiego w zakresie polityki wsparcia innowacji i rozwoju przedsiębiorczości. Obrady prowadził przewodniczący Podkarpackiej Rady Innowacyjności prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem Politechniki Rzeszowskiej. W posiedzeniu jako przedstawiciel uczelni w Radzie brał również udział dr hab. inż. Lesław Gniewek, prof. PRz, prorektor ds. nauki Politechniki Rzeszowskiej.

Przebieg spotkania

Podczas obrad przedstawiony i pozytywnie zaopiniowany został „Raport z konsultacji społecznych projektu Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Podkarpackiego na lata 2021–2023”. Raport stanowi zbiorcze podsumowanie wniosków płynących z procesu konsultacyjnego. Należy podkreślić, że w procesie konsultacji uwzględnione zostały uwagi zgłaszane przez przedstawicieli Politechniki Rzeszowskiej, co świadczy o istotnej roli uczelni w kreowaniu Regionalnej Strategii Innowacji. Powinno to również stanowić inspirację do przyszłej aktywności środowiska akademickiego w procesach konsultacyjnych.

W posiedzeniu brali udział przedstawiciele władz i administracji województwa podkarpackiego, najważniejszych lokalnych instytucji publicznych, świata nauki i edukacji oraz przedsiębiorcy i przedstawiciele sektora gospodarczego.

Wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus stwierdziła, że proces konsultacji społecznych ma dla Zarządu Województwa istotne znaczenie w wyznaczaniu kierunków jego rozwoju oraz wyraziła wdzięczność wobec wszystkich, którzy brali czynny udział w konsultacjach. Wicemarszałek podkreśliła istotną rolę przedstawicieli Politechniki Rzeszowskiej zarówno w procesie konsultacyjnym, jak i w zaangażowaniu na rzecz Podkarpackiej Rady Innowacyjności.

Przewodniczący obrad prof. Jarosław Sęp wyraził przekonanie, że Rada jako ciało eksperckie ma do spełnienia istotne zadania nie tylko jako organ doradczy, lecz także wspierający realizację celów strategicznych oraz inspirujący nowe działania rozwojowe. Profesor zadeklarował, że Rada będzie aktywnym, regularnie obradującym gremium.

W ramach dyskusji wyrażano pozytywne komentarze dotyczące wyników konsultacji społecznych projektu Regionalnej Strategii Innowacji oraz dostrzegano ich istotną rolę. Po pozytywnym zaopiniowaniu przedstawionego raportu Rada wyznaczyła kolejne cele działania, w szczególności obejmujące czynny udział w przygotowywaniu programu „Fundusze Europejskie dla Podkarpacia”. Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego zapowiedzieli konsultacje programu, które mają się odbywać na początku 2022 r.