Podstrona: Praktyczne aspekty w produkcji lotniczej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Praktyczne aspekty w produkcji lotniczej

2024-06-17 , red.  Marcin Sałata, Marta Jagiełowicz
Warsztaty dla studentów zorganizowane w firmy Collins Aerospace zakład Tajęcina,

W siedzibie firmy Collins Aerospace zakład Tajęcina zorganizowano warsztaty edukacyjne, w których wzięło udział 40 studentów III roku studiów stacjonarnych na kierunku mechanika i budowa maszyn, specjalność „programowanie i automatyzacja obróbki”. Celem szkolenia był rozwój kompetencji studentów w przemyśle lotniczym, co pozwoli młodym adeptom zdobywać wartościowe doświadczenia, które będą kluczowe dla ich sukcesu zawodowego.

Warsztaty zainicjowali dr hab. inż. Witold Habrat, prof. PRz oraz dr inż. Marcin Sałata w ramach zajęć laboratoryjnych z przed­miotu „Systemy narzędziowe i oprzyrządowanie”.

Spotkanie rozpoczęli dyrektor Collins Aerospace Sylwester Kozioł oraz dyrektor Wydziału Obróbki Mechanicznej Jacek Gaj, którzy przedstawili historię zakładu oraz cele i wyzwania, jakie stoją przed producentami części lotniczych w kontekście Przemysłu 4.0. Kolejne etapy szkolenia poprowadzili Przemysław Guzik odpowiedzialny za Dział Technologiczny oraz inżynierowie procesu Piotr Borowicz i Mariusz Terefenko.

Przedstawione zagadnienia obejmowały procesy technologiczne i maszyny CNC mające zastosowanie w przemyśle lotniczym oraz programowanie CAM wraz z narzędziami wspierającymi procesy programowania, symulacji i optymalizacji obróbki. Studenci zostali zapoznani ze specyfiką przemysłu lotniczego oraz narzędziami i technologiami, z którymi mieli wcześniej styczność na zajęciach. Tę część spotkania prowadzili Przemysław Guzik i Mariusz Terefenko. Praktyczne aspekty produkcji uwzględniały również zagadnienia statystycznej kontroli procesu (SPC) oraz metody FMEA, czyli Failure Mode and Effect Analysis, polegającej na analizie związków przyczynowo-skutkowych powstawania potencjalnych wad wyrobu wraz z uwzględnieniem czynników ryzyka. Zagadnienia te przybliżył Piotr Borowicz.

Integralnym elementem warsztatów było praktyczne zapoznanie się z obróbką mechaniczną, narzędziownią, procesami specjalnymi oraz kontrolą jakości, bezpośrednio na hali produkcyjnej. Tę część praktyczną poprowadzili Przemysław Guzik i Mariusz Terefenko. Zwieńczeniem warsztatów był panel dyskusyjny nt. „Student na rynku pracy – wymagania i wyzwania” poprowadzony wspólnie z działem HR firmy Collins Aerospace – Tomaszem Szelą.

Podczas profesjonalnie przygotowanych warsztatów nasi studenci otrzymali ogromną dawkę wiedzy praktycznej, stanowiącej doskonałe uzupełnieniem zagadnień objętych programem studiów. Ponadto za aktywne uczestnictwo w dyskusjach otrzymali od firmy Collins Aerospace drobne upominki.

Warsztaty są efektem ścisłej współpracy pomiędzy Katedrą Technik Wytwarzania i Automatyzacji Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej a Collins Aerospace zakład Tajęcina. Spotkanie było możliwe dzięki wsparciu całego zespołu firmy Collins Aerospace zakład Tajęcina, a w szczególności szefa Działu Technologicznego Przemysława Guzika.