Podstrona: Prof. Leonard Ziemiański odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2018-03-22
kategoria: Nauka, Wydarzenia

Prof. dr hab. inż. Leonard Ziemiański z Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

16 lutego br. podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w Warszawie zostały wręczone odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej oraz dla rozwoju polskiej medycyny. Odznaczenia w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczyła minister Halina Szymańska, Szef Kancelarii Prezydenta RP.

Prof. Leonard Ziemiański jest zatrudniony na Politechnice Rzeszowskiej od 1975 roku. Specjalizuje się przede wszystkim w badaniach teoretycznych i doświadczalnych z zakresu dynamiki budowli, w zastosowaniu metody elementów skończonych w zagadnieniach budowlanych a także w zastosowaniach miękkich metod obliczeniowych w zagadnieniach dynamiki konstrukcji. Był kierownikiem wielu projektów badawczych, organizował szereg konferencji naukowych o randze krajowej i międzynarodowej. Zrealizował ponadto wiele ekspertyz i orzeczeń technicznych w ramach współpracy z przemysłem. Prace te dotyczyły głównie wpływu drgań na konstrukcje inżynierskie i analizy dynamicznej układów mechanicznych i konstrukcji inżynierskich.

Od wielu lat prof. Ziemiański jest kierownikiem Katedry Mechaniki Konstrukcji, wypromował wielu doktorów, przez dwie kadencje pełnił z wyboru funkcję Dziekana Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury PRz a przez trzy kadencje funkcję prorektora ds. nauki Politechniki Rzeszowskiej.