Podstrona: Prof. Marek Orkisz nagrodzony przez Ministra / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Prof. Marek Orkisz nagrodzony przez Ministra

2016-12-16 , red.  Artur Polakiewicz
kategoria: Nauka, Wydarzenia
Fot. A. Surowiec /PRz

Prof. dr hab. inż. Marek Orkisz otrzymał od Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego nagrodę I stopnia za osiągnięcia organizacyjne.

Prof. dr hab. inż. Marek Orkisz obecnie jest kierownikiem Katedry Samolotów i Silników Lotniczych Politechniki Rzeszowskiej. W latach 2012–2016 pełnił funkcję rektora uczelni. Wcześniej był prorektorem ds. rozwoju i dziekanem Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. Jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej. Działa w licznych organizacjach naukowych (np. jest członkiem Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, zasiada w Radzie Polskiej Agencji Kosmicznej, jest członkiem Rady Naukowej Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych, Rady Naukowo – Przemysłowej przy Sekretarzu Stanu MON, Rady Wydziału Lotnictwa Uniwersytetu Technicznego w Koszycach, Rady Naukowej Instytutu Transportu Samochodowego, Rady Partnerów Centrum Zaawansowanych Technologii „Aeronet – Dolina Lotnicza” i innych). Prowadzi badania naukowe w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn, mechanika, transport. Specjalizuje się w technice lotniczej, silnikach lotniczych, transporcie lotniczym, konstrukcjach samolotów i silników lotniczych, bezzałogowych aparatach latających. Jest również specjalistą w dziedzinie zarządzania funduszami europejskimi (certyfikat MoR, PRINCE). Przewodniczył procesowi pozyskiwania środków na rozbudowę infrastruktury przeznaczonej na prowadzenie badań naukowych na potrzeby przemysłu. Wielokrotnie był kierownikiem (kierował m.in. realizacją unikatowego projektu motoszybowca AOS-71) lub realizatorem projektów badawczych. Dotychczas odznaczony za osiągnięcia naukowo-dydaktyczne m.in. Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Jest także Zasłużonym Działaczem Lotnictwa Sportowego. Prywatnie kolekcjonuje zegarki i porcelanowe filiżanki.

Dyplom potwierdzający otrzymanie nagrody profesor odebrał podczas tegorocznego uroczystego posiedzenia Senatu Politechniki Rzeszowskiej z rąk rektora uczelni prof. dr. hab. inż. Tadeusza Markowskiego.

KH