Podstrona: Prof. Tomasz Siwowski otrzymał Betonowego Oskara / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Prof. Tomasz Siwowski otrzymał Betonowego Oskara

2021-11-03 , red.  Marta Jagiełowicz
Prof. Tomasz Siwowski,

Nagrody Konferencji Dni Betonu, tzw. Betonowe Oskary, to wyróżnienia dla osób i instytucji o znaczącym dorobku w zakresie technologii betonu zarówno w obszarze nauki, jak i rzeczywistych realizacji obiektów budowlanych. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia Betonowego Oskara otrzymał prof. dr hab. inż. Tomasz Siwowski, kierownik Katedry Dróg i Mostów na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury

O laureacie

Tomasz Siwowski jest profesorem nauk technicznych, kierownikiem Katedry Dróg i Mostów na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. Jest pracownikiem naukowym Politechniki Rzeszowskiej, prowadzi badania w zakresie wdrażania nowych materiałów do budowy i utrzymania infrastruktury drogowej oraz diagnostyki i trwałości obiektów będących elementami infrastruktury. W tych obszarach prof. dr hab. inż. T. Siwowski kierował wieloma projektami badawczymi oraz realizował usługi badawcze dla administracji drogowej i firm prywatnych. Jest także autorem kilkuset publikacji naukowych z tego zakresu, a także kilku patentów. Prof. T. Siwowski jest prezesem rzeszowskiej firmy Promost Consulting, zajmującej się projektowaniem i zarządzaniem dużymi inwestycjami infrastrukturalnymi. Jest projektantem kilkudziesięciu obiektów mostowych, a także kierował i prowadził nadzory inwestorskie i naukowe przy budowie dużych mostów. Za swoje osiągnięcia naukowe i zawodowe prof. T. Siwowski otrzymał wiele nagród oraz kilka odznaczeń państwowych i zawodowych. Jest m.in. członkiem Rady Naukowej GDDKiA oraz wiceprzewodniczącym Związku Mostowców RP.

„Jestem ogromnie zaszczycony tą prestiżową nagrodą. Od ponad 30 lat projektuję i buduję mosty z różnych materiałów, oczywiście najwięcej z betonu. Idąc śladami swojego szefa, prof. Andrzeja Jarominiaka, zawsze starałem się łączyć doświadczenia z uczelni z praktyką zawodową: projektową i konsultingową. Dzięki temu udało mi się wdrożyć, często po raz pierwszy w naszym kraju, betony niekonwencjonalne i łączyć je z innymi różnymi niekonwencjonalnymi materiałami budowlanymi. Wśród tych pionierskich realizacji były m.in. pierwsze wzmocnienia mostów betonowych materiałami kompozytowymi, mosty z betonu lekkiego, mosty z betonu samozagęszczalnego czy ostatnio mosty hybrydowe kompozytowo – betonowe.. Ale tych „betonowych” osiągnięć bym nie miał, gdyby nie grupa moich naukowych przewodników w obszarze konstrukcji z betonu. I chcę im za to teraz podziękować. Zacznę od prof. Kazimierza Flagi, który w latach 90. uczył mnie, jak robić ekspertyzy mostów betonowych, jak oceniać i badać obiekty zarysowane i uszkodzone. Życzliwość, z jaką się wtedy spotkałem jako młody adept nauki, pamiętam do dzisiaj. Potem w życiu zawodowym i naukowym znaczne wsparcie uzyskałem od prof. Wojciecha Radomskiego, który pomagał mi wdrażać wzmocnienia kompozytowe i beton samozagęszczalny. A ostatnio mam dużą przyjemność współpracować z kolejnym wybitnym „cicerone” naszej branży – prof. Antonim Szydło, z którym próbujemy zrobić coś, czego w Polsce dotychczas nie robiono – nawierzchnię betonową na mostach i w tunelach. Drodzy przyjaciele, bardzo serdecznie Wam dziękuję, to również dzięki Wam otrzymałem tego Betonowego Oskara” – mówił prof. Tomasz Siwowski, odbierając nagrodę.

Dni Betonu

„Dni Betonu” to ogólnopolska konferencja naukowo – techniczna, organizowana co dwa lata,  podczas której odbywają się wykłady i prezentacje pokazujące współczesne tendencje w rozwoju materiałów i technologii betonowych. Uczestnicy konferencji, oprócz zwiedzania stoisk partnerów, sponsorów i wystawców, mogą wziąć udział w pokazach technologicznych, debacie dotyczącej najbardziej aktualnych wyzwań technicznych i uwarunkowań gospodarczych branży budowlanej. Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się 11–13 października 2021 r. w Wiśle.