Podstrona: Uroczyste posiedzenie Senatu / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Uroczyste posiedzenie Senatu

2019-12-12 , red.  fot. B.Motyka
Uroczyste posiedzenie Senatu

Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Senatu Politechniki Rzeszowskiej, które odbyło się w czwartek 12 grudnia zostały wręczone uroczyste promocje habilitacyjne i doktorskie.

Politechnika Rzeszowska posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w siedmiu dyscyplinach naukowych oraz do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego w czterech dyscyplinach naukowych. W czasie posiedzenia Senatu odbyła się promocja dziesięciu pracowników naukowych, którzy w roku akademickim 2018/2019 uzyskali stopień doktora habilitowanego w Politechnice Rzeszowskiej. W czasie nadzwyczajnego posiedzenia Senatu Politechniki Rzeszowskiej miały też miejsce promocje doktorskie. Dyplomy potwierdzające nadanie stopnia doktora nauk otrzymały 32 osoby. Pełna lista osób, które uzyskały promocje doktorskie i habilitacyjne znajduje się w prezentacji załączonej do niniejszego artykułu (dół strony).

Promocje habilitacyjne i doktorskie to ważny dzień dla całej społeczności akademickiej naszej Uczelni. Stanowi podsumowanie minionego roku i jest wyznacznikiem potencjału naukowego całej Uczelni – mówił prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski, Rektor Politechniki Rzeszowskiej.

Część ceremonii związaną z promocjami doktorskimi i habilitacyjnymi oraz część poświęconą wręczeniu odznaczeń państwowych poprowadził prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik, Prorektor ds. nauki.

Wicewojewoda Podkarpacki Lucyna Podhalicz podkreśliła, że dzisiejsze promocje są ukoronowaniem dotychczasowej pracy i motywacją do ukończenia sukcesem niezwykle ważnego etapu naukowej drogi. Jestem przekonana, że sukces ten stanie się impulsem do podejmowania kolejnych działań, które przyczynią się  do rozwoju poszczególnych dziedzin nauki – dodała

W trakcie posiedzenia Senatu zostały także wręczone medale „PRIMUS INTER PARES” dla najlepszych absolwentów Politechniki Rzeszowskiej. Są one ufundowane przez Fundację Rozwoju Politechniki Rzeszowskiej. Tę część uroczystości przeprowadził prof. Grzegorz Masłowski, Prorektor ds. kształcenia.

Senat Uczelni przyznał również trzem osobom tytuł profesora honorowego, który nadawany jest wybitnym uczonym, twórcom techniki czy doskonałym dydaktykom. Nowymi Profesorami Honorowymi Politechniki Rzeszowskiej zostali: prof. Henryka Czyż, prof. Jan Stankiewicz oraz prof. Dov Bronisław Wajnryb.

Pracownicy Politechniki Rzeszowskiej, którzy są szczególnie zasłużeni w działalności na rzecz rozwoju nauki otrzymali odznaczenia państwowe z rąk Lucyny Podhalicz Wicewojewody Podkarpackiego. Dwóch pracowników Uczelni zostało odznaczonych Brązowym Krzyżem Zasługi. Medal Złoty za Długoletnią Służbę otrzymały 33 osoby, Medal Srebrny trafił do 17 osób, a Medalem Brązowym uhonorowano 18 osób.

Lista osób promowanych i nagrodzonych znajduje się pod zdjęciami w załączniku.