Podstrona: PRz uruchamia studia dotyczące zarządzania w sporcie i biogospodarki / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

PRz uruchamia studia dotyczące zarządzania w sporcie i biogospodarki

2018-03-01
kategoria: Nauka, Wydarzenia
PRz uruchamia studia dotyczące zarządzania w sporcie i biogospodarki

„Sport” i „Biogospodarka” - to nowe kierunku studiów, które od października 2018 r. uruchamia Politechnika Rzeszowska. Pierwszy z nich będzie przygotowywać ekspertów zarządzania w sporcie, natomiast drugi będzie kształcić inżynierów zajmujących się gospodarką biologicznymi zasobami odnawialnymi.

Na obydwa kierunki będzie prowadzony nabór na studia I stopnia. Kierunek sport powstanie przy Wydziale Zarządzania we współpracy z Centrum Fizjoterapii i Sportu Politechniki Rzeszowskiej. Będzie miał charakter praktyczny. Ma kształcić ekspertów z zakresu zarządzania i biznesu oraz wykorzystywania środków informatycznych w sporcie.

-  Ten kierunek to nowość w skali województwa podkarpackiego. Nie będziemy w jego ramach kształcić tak, jak na akademiach wychowania fizycznego. Zajęcia będą dotyczyły szeroko rozumianego zarządzania i procesów biznesowych w sporciemówi dr hab. Grzegorz Masłowski, prof. PRz, prorektor ds. kształcenia Politechniki Rzeszowskiej. - Wokół sportu rozwinięty jest cały biznes,  który wymaga specjalistów z zakresu organizacji imprez sportowych, ich reklamy i promocji.

Do wyboru trzy specjalności

W trakcie zajęć studenci zdobędą wiedzę dotycząca m.in. zarządzania, wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych, zarządzania potencjałem ludzkim, przygotowywania kontraktów sportowych. Studenci będą mieli do wyboru specjalności dotyczące zarządzania organizacją sportową, zespołem sportowym i karierą indywidualną w sporcie. Absolwenci studiów będą mogli być menadżerami sportowymi, doradcami trenerów, mogą pracować w agencjach kreowania wizerunku, przedsiębiorstwach sportowych.

Uruchomienie kierunku to kolejny element strategii rozwoju sportu przy Politechnice Rzeszowskiej. Przy jego realizacji uczelnia chce współpracować z instytucjami i klubami sportowymi z regionu.

Nowy kierunek - biogospodarka

Od października 2018 r. Politechnika Rzeszowska uruchamia także nowy kierunek biogospodarka. To wspólny pomysł Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury, Wydziału Chemicznego. W ramach kierunku kształcić się będą specjaliści na potrzeby gospodarki produktami pochodzenia naturalnego.

Rynek pracy, produkcji i usług dotyczących zagadnień biogospodarki wymaga nowej, zaawansowanej wiedzy i pracowników o specjalistycznym wykształceniutłumaczy dr inż. Joanna Wojturska, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej.

Absolwenci kierunku będą przygotowani m.in. do pracy w przedsiębiorstwach produkcyjnych, które wykorzystują odnawialne zasoby naturalne, zajmują recyklingiem, a także w laboratoriach analitycznych i badawczych, administracji państwowej. Docelowo Politechnika Rzeszowska zamierza uruchomić także studia II stopnia z zakresu biogospodarki.

Politechnika Rzeszowska prowadzi 28 kierunków studiów. Kierunki najbardziej popularne do tej pory to lotnictwo i kosmonautyka – specjalność pilotaż, architektura, mechatronika, automatyka i robotyka, informatyka.