Podstrona: Rekordowa liczba osób na Politechnice Rzeszowskiej skorzystała z programu Erasmus+ / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2018-06-29

Ponad 130 osób – studentów i pracowników naszej uczelni wyjechało w ramach programu Erasmus+ w roku akademickim 2017/2018. W tym czasie w murach Politechniki Rzeszowskiej gościliśmy 77 studentów z zagranicy.

Wzrost liczby wyjazdów w ramach programu Erasmus+ do jednej z 74 uczelni partnerskich to efekt starań Działu Współpracy Międzynarodowej o pozyskanie coraz większych funduszy z Narodowej Agencji Programu Erasmus+, przeznaczanych na mobilność międzynarodową.

- Na realizację programu Erasmus+ nasz dział pozyskał w 2018 roku dofinansowanie ze środków zewnętrznych w wysokości 1,9 mln złotych. Dla porównania w 2017 roku była to kwota 1,5 mln zł. Dlatego konsekwentnie zachęcamy studentów i pracowników Politechniki Rzeszowskiej do aktywnego udziału w tym programie międzynarodowej mobilnościmówi Ewa Kaczan – Wniarska, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej.

Studenci najchętniej wybierali Portugalię

W mijającym roku akademickim 62 studentów Politechniki Rzeszowskiej wyjechało na semestralne studia w uczelniach partnerskich w całej Europie. 14 studentów zdecydowało się na studiowanie za granicą przez dwa semestry.

Studenci najchętniej wybierali uczelnie portugalskie: Universidade da Beira Interior, Covilha, Universdade Lusofona, Lizbona i Universidade Lusofona. Popularnością cieszyły się także uczelnie w Hiszpanii (Universidade de Valencia, Walencja i Universidade de Sevilla), we Włoszech (Universita Degli studi di Bari, Messina, Firenze i Roma), a także w Islandii, Norwegii i Niemczech. Pojedyncze osoby studiowały na Cyprze, Krecie, Słowacji i w Turcji.

Program „Erasmus” to także możliwość wyjazdu na praktyki międzynarodowe – z tej okazji  skorzystało 24 studentów PRz.

Pracownicy Politechniki polubili Erasmusa

Z roku na rok zwiększa się też liczba wyjeżdzających pracowników Politechniki Rzeszowskiej. W porównaniu do roku akademickiego 2015/16 liczba wyjazdów wzrosła o 41 proc. Ogółem z możliwości wyjazdu do uczelni partnerskich w ramach „Erasmusa” skorzystało 72 pracowników Politechniki Rzeszowskiej, w tym 49 nauczycieli akademickich. Wygłaszali oni wykłady bądź uczestniczyli w szkoleniach w uczelniach w Portugalii, Hiszpanii, Włoszech, Słowacji, Anglii, Grecji, Islandii, Łotwie, Norwegii, Turcji, Szwecji i Gruzji.

Hiszpanie i Turcy przyjeżdżają najliczniej

Z kolei na naukę w Politechnice Rzeszowskiej  przyjechało w ramach programu Erasmus+ 77 studentów z Hiszpanii, Włoch, Turcji, Portugalii, Gruzji, Kazachstanu, Słowacji, Ukrainy i Uzbekistanu. Najwięcej studentów gościliśmy z hiszpańskiej  Universidad Rey Juan Carlos oraz tureckiej Yaşar University.

Dla przybywających z zagranicy studentów Dział Współpracy Międzynarodowej przygotował „Dni Powitalne”, a organizacja studencka opiekująca się studentami, Erasmus Student Network (ESN) – Tydzień Orientacyjny.

Pobyt studentów z zagranicy na Politechnice Rzeszowskiej to okazja do zachęcania naszych studentów do wyjazdu. Integracji studentów Politechniki ze studentami z zagranicy służyły wydarzenia integracyjne i kulturalne. Podczas święta „Erasmus Day” studenci zagraniczni przygotowali stoiska informacyjne, gdzie studenci polscy mogli zasięgnąć informacji na temat uczelni partnerskich. Była to też okazja do zaprezentowania tradycyjnych potraw narodowych  przez naszych Erasmusów. Z kolei podczas Studenckich Mikołajków studenci z zagranicy prowadzili kwestę na cele dobroczynne, oferując narodowe przysmaki – w trakcie kiermaszu uzbierali ponad 1300 zł. Chętnie angażowali się także w różnego rodzaju akcje edukacyjne – wizytowali szkoły i przedszkola w Rzeszowie, gdzie w ciekawy sposób prezentowali swoje kraje ojczyste.

Politechnikę Rzeszowską w roku 2017/2018 w ramach Erasmusa odwiedziło 19 nauczycieli akademickich i pracowników niedydaktycznych z uczelni partnerskich, którzy przyjechali z gościnnymi wykładami lub uczestniczyli w programach szkoleniowych i warsztatach przygotowanych przez DWM.