Podstrona: Remont domów studenckich / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Remont domów studenckich

2021-01-18 , red.  Marta Jagiełowicz
Remont domów studenckich

Gruntowna przebudowa domów studenckich „Pingwin” i „Akapit” ma na celu podwyższenie standardu i komfortu mieszkań dla studentów, poprawę warunków epidemiologiczno-sanitarnych i zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania budynków. Inwestycja zakłada przebudowę pokoi w wymienionych obiektach, wykonanie ażurowej obudowy zewnętrznych schodów ewakuacyjnych oraz wymianę kostki brukowej chodników. Dzięki staraniom władz uczelni Politechnika Rzeszowska otrzymała w grudniu 2020 r. dofinansowanie w wysokości 80% wartości prac remontowych domu studenckiego „Akapit”.

W czteropiętrowych domach studenckich „Pingwin” i „Akapit” obecnie znajdują się trzyosobowe pokoje z przedsionkiem wyposażonym w umywalkę i wbudowaną szafę. Kuchnie, sanitariaty i łazienki były wspólne dla wszystkich mieszkańców jednej kondygnacji. W wyniku przebudowy w każdym obiekcie powstanie 65 segmentów mieszkalnych z samodzielnymi węzłami sanitarnymi, przeznaczonych dla 195 studentów, w tym dwa segmenty na parterze przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. W wydzielonych trzyosobowych segmentach będą się znajdować pokój dwuosobowy, pokój jednoosobowy oraz wspólny aneks kuchenny i węzeł sanitarny. Powierzchnia jednego segmentu będzie wynosić ok. 33 m2.

W ramach robót budowlanych przewiduje się przebudowę i budowę ścian działowych, przebudowę instalacji sanitarnych i elektrycznych oraz stolarki drzwiowej i okiennej. Wykonana zostanie również instalacja fotowoltaiczna na nowym pokryciu dachowym.

Dodatkowo w celu podniesienia estetyki i standardu wykończenia elementów zewnętrznych budynku planowane jest wykonanie ażurowej obudowy istniejących zewnętrznych klatek ewakuacyjnych oraz przebudowa chodników przy budynkach.

W 2019 r. uzyskano dokumentacje projektowe oraz stosowne decyzje zatwierdzające projekty budowlane i udzielające pozwolenia na budowę. Obecnie trwają prace budowlane w domu studenckim „Pingwin”, natomiast planowane rozpoczęcie robót budowlanych w domu studenckim „Akapit” rozpocznie się w pierwszym kwartale br. Zakończenie prac w DS „Pingwin” jest zaplanowane do końca kwietnia br., a DS „Akapit” w listopadzie br. Całkowity koszt inwestycji wynosi około 15 mln zł.