Podstrona: [ROZMOWA] Niech radio Cię zaczaruje / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

[ROZMOWA] Niech radio Cię zaczaruje

2017-11-16
[ROZMOWA] Niech radio Cię zaczaruje

Rozmowa z JAKUBEM GRABOWSKIM, prezenterem radiowym Akademickiego Radia Centrum, studentem II roku zarządzania Politechniki Rzeszowskiej.

Jak rozpoczęła się Pana przygoda z radiem?

Od zawsze byłem gadułą, ale nigdy nie myślałem o dziennikarstwie radiowym. Zaczęło się od wolontariatu edukacyjnego w programie PROJEKTOR - wolontariat studencki, gdzie prowadziłem zajęcia z młodzieżą. Tam odkryłem w sobie talent do mówienia. Lubiłem prowadzić zajęcia dydaktyczne, przekazywać innym wiedzę. Niedługo potem zostałem poproszony o poprowadzenie dużego wydarzenia - Podkarpackiej Gali Wolontariatu. To było stresujące doświadczenie, cała sala ludzi, a wśród nich kilkunastu VIP-ów i media. Zostałem też poproszony o parę słów dla telewizji i rozgłośni. Wtedy pani dziennikarz zapytała czy nie myślałem o pracy w radiu, bo mam dobry głos i łatwość wypowiedzi. Szczęśliwy zbieg okoliczności sprawił, że niedługo potem trafiłem do Akademickiego Radia Centrum.

Dlaczego wybrał Pan akurat to radio?

Akademickie Radio Centrum to rozgłośnia z tradycją, nadaje nieprzerwanie od 1975 r. Podczas gdy inne akademickie radia nadają wyłącznie internetowo, rzeszowskiego Centrum można posłuchać na radioodbiornikach. To szansa, by dotrzeć do wielu słuchaczy.

Jakie są korzyści z bycia prezenterem radiowym?

Radio uczy naprawdę wiele. Do oczywistych korzyści należy rozwijanie pasji, nie tylko radiowej, nauka swobody wypowiedzi, artykulacji, wzrost pewności siebie. Osobiście wymieniłbym jeszcze naukę sprawnego reagowania w sytuacjach kryzysowych, kiedy sprzęt zawodzi, umówiony gość się spóźnia a trzeba zrobić coś na już. To naprawdę pomaga w życiu, a radio zdecydowanie tego uczy. Przez to wzrasta nasza wartość na rynku pracy, polecam robić cokolwiek więcej poza studiowaniem. Pracodawcy naprawdę zwracają na to uwagę.

Proszę zachęcić młodszych kolegów i koleżanki do dołączenia do zespołu ARC.

Przyjdź, spróbuj, może - tak jak mnie - radio Cię zaczaruje. Jeśli masz dobry głos to zrób z niego użytek. Jeśli zawsze byłeś gadułą to radio jest dla Ciebie. Jeśli nie widzisz się w roli prezentera czy dziennikarza, to zawsze potrzebujemy też pisarzy, informatyków i realizatorów.

Po więcej szczegółów zapraszamy na fanpage Radia Centrum.