Podstrona: [ROZMOWA] Sprawdź swój samochód w stacji diagnostycznej Politechniki Rzeszowskiej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2017-11-21

Rozmowa z prof. dr hab. inż. KAZIMIERZEM LEJDĄ, kierownikiem Katedry Silników Spalinowych i Transportu na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej.

W ramach Katedry, którą Pan kieruje, działa stacja kontroli pojazdów. Jaki jest cel jej funkcjonowania?

Działalność naszej stacji ściśle wpisuje się w ramy procesu dydaktycznego realizowanego przez Katedrę Silników Spalinowych i Transportu, gdzie kształcimy studentów m.in. na kierunkach mechanika i budowa maszyn oraz transport. Świadczymy usługi podstawowe w zakresie okresowych badań technicznych pojazdów, ale na stacji realizowane są też wybrane ćwiczenia laboratoryjne oraz praktyki i staże studenckie. Jako jednostka certyfikowana przez Transportowy Dozór Techniczny i posiadająca stosowne uprawnienia i wyposażenie techniczne, stacja diagnostyczna gwarantuje wysoki poziom kształcenia z zakresu badań i diagnostyki technicznej, zgodnie z obowiązującymi i przyszłościowymi normami technicznymi i prawnymi dotyczącymi badań technicznych pojazdów i maszyn.

Dla studentów Politechniki Rzeszowskiej jest to okazja by połączyć teorię z praktyką?

Działalność stacji w strukturze naszej Katedry umożliwia a zarazem znakomicie ułatwia nabywanie przez naszych studentów-stażystów wiedzy i umiejętności praktycznych, niezbędnych w procesie zdobywania uprawnień do wykonywania odpowiedzialnego i prestiżowego zawodu diagnosty samochodowego. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, diagnostą samochodowym może zostać osoba, która ukończywszy studia wyższe w obszarze nauk technicznych o specjalności samochodowej musi udokumentować co najmniej 6 miesięcy praktyki zawodowej w stacji kontroli pojazdów. Oferując staże zawodowe naszym studentom stwarzamy im taką możliwość jako jedna z nielicznych uczelni wyższych w Polsce, obok Politechniki Poznańskiej, Politechniki Śląskiej w Gliwicach, SGGW oraz PWSZ w Pile.

Kto pracuje na stacji kontroli pojazdów?

- Badania techniczne wykonuje dwóch uprawnionych diagnostów – pracowników Katedry Silników Spalinowych i Transportu. Pod ich nadzorem i opieką merytoryczną, grupa studentów planujących swoją karierę w zawodzie diagnosty samochodowego, realizuje staże studenckie, biorąc aktywny udział w pracach i zadaniach stacji diagnostycznej.

Jaki jest zakres usług oferowanych przez stację diagnostyczną?

- Stacja wykonuje okresowe badania techniczne w zakresie objętym uprawnieniami podstawowej stacji kontroli pojazdów tj. dla pojazdów kategorii ABT o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Ofertą badań technicznych objęte są więc motocykle, motorowery, ciągniki rolnicze, samochody osobowe, dostawcze, w tym zasilane gazem LPG/CNG, przed pierwszą rejestracją w kraju, skierowane na powtórne badania i badania dodatkowe.

Kto może skorzystać z usług stacji?

- Oferta stacji, która ze względu na swą lokalizację jest dogodnym wyborem dla pracowników i studentów Politechniki Rzeszowskiej nie jest ściśle ukierunkowana tylko na tę grupę klientów. Jest ona dostępna również dla każdego, kto przyjedzie na stację i zechce skorzystać z jej profesjonalnych usług.

Stacja Kontroli Pojazdów ma swoją siedzibę w bud. L-33 PRz przy ul. Powstańców Warszawy 8. Oferuje swoje usługi od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:00 z wyłączeniem sierpnia, kiedy zaplanowana jest przerwa organizacyjno-techniczna. Aby usprawnić przebieg procesu badań technicznych należy skontaktować się telefonicznie pod numerem (17) 743-23-62 w celu ustalenia konkretnego terminu i godziny przeprowadzenia oceny pojazdu.