Podstrona: [ROZMOWA] Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa PRz z kategorią A / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

[ROZMOWA] Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa PRz z kategorią A

2017-10-17
kategoria: Nauka, Wydarzenia
[ROZMOWA] Wydział  Budowy Maszyn i Lotnictwa PRz  z kategorią A

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło wyniki kompleksowej oceny działalności naukowej lub badawczo-rozwojowej jednostek naukowych.

Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej otrzymał kategorię A, natomiast Wydziały: Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury, Chemiczny, Elektrotechniki i Informatyki, Matematyki i Fizyki Stosowanej oraz Zarządzania otrzymały kategorię B.

Rozmowa z prof. dr. hab. inż. Jarosławem Sępem, dziekanem Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej.

Co oznacza dla Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa otrzymanie kategorii A?

Jest to niewątpliwie sukces dla wydziału i wszystkich pracowników. Oznacza wejście do grupy najlepszych wydziałów w skali kraju. Daje możliwość uzyskania większego finansowania, skuteczniejszego dostępu do środków finansowych w ramach konkursowych projektów badawczych. Kategorię A nasz wydział otrzymał po raz pierwszy w historii.

Na co będzie miało wpływ nadanie wydziałowi kategorii A?

Jest to motywacja dla pracowników do dalszej pracy oraz dowód osiągnięcia wysokiego poziomu prowadzonych prac naukowych. Z pewnością przyczyni się także do dalszego wzrostu poziomu realizowanych na wydziale prac badawczych.

Jakie kryteria są brane pod uwagę podczas przyznawania odpowiednich kategorii wydziałom?

Kryteria kategoryzacji są określone stosownym rozporządzeniem. Brane są pod uwagę publikacje naukowe, projekty naukowo-badawcze, rozwój kadrowy. Brano pod uwagę także niematerialne efekty działalności naukowej, np. wpływ działań wydziału na służbę zdrowia, bezpieczeństwo czy ogólną jakość życia. Istotny jest także fakt, iż wydział posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych. Mamy ich w sumie 6, w tym 2 uprawnienia habilitacyjne i 4 doktorskie.

Chciałbym podziękować wszystkim pracownikom Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa za aktywność naukową, która umożliwiła uzyskanie dorobku prowadzącego do uzyskania wysokiej kategorii naukowej.