Podstrona: Rusza pilotażowy program „Legia Akademicka” / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Rusza pilotażowy program „Legia Akademicka”

2017-12-06
Rusza pilotażowy program „Legia Akademicka”

Politechnika Rzeszowska podpisała porozumienie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie projektu pilotażowego „Edukacja wojskowa studentów w ramach Legii Akademickiej”. W imieniu uczelni dokument podpisał dr hab. inż. Grzegorz Masłowski, prof. PRz prorektor ds. kształcenia, zaś przedstawicielem ministerstwa była dr Elżbieta Paziewska, zastępca Dyrektora Departamentu Szkolnictwa Wyższego.

Do programu przystąpiło ponad 220 studentów, głównie z Politechniki Rzeszowskiej oraz innych uczelni. Szkolenie teoretyczne będzie prowadzone na Politechnice Rzeszowskiej w ośmiu grupach 25-30 osobowych. Pierwsze zajęcia odbędą się 8 grudnia.

Po zaliczeniu części teoretycznej student ochotnik po złożeniu wniosku do organów wojskowych otrzyma kartę powołania na ćwiczenia wojskowe – część praktyczną programu. Będzie on realizowany w wytypowanych jednostkach wojskowych, jednostkach szkolnictwa wojskowego oraz ośrodkach szkoleniowych wojska w okresie wakacji. Szkolenie zostanie zakończone egzaminem i złożeniem przysięgi.

„Legia Akademicka” to uruchomiony przez Ministerstwo Obrony Narodowej wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego pilotażowy program skierowany do studentów.

Ta ochotnicza formacja wojskowa została powołana do życia 11 listopada 1918 roku. Jej szeregi zasilała młodzież z warszawskich uczelni. Przekształcona w organizację przysposobienia wojskowego (1929) została reaktywowana po 1989 jako stowarzyszenie.