Podstrona: Spotkanie prorektorów z wicepremierem Jarosławem Gowinem / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Spotkanie prorektorów z wicepremierem Jarosławem Gowinem

2017-10-23
kategoria: Nauka, Wydarzenia
Spotkanie prorektorów z wicepremierem Jarosławem Gowinem

Założenia reformy szkolnictwa wyższego oraz potrzeby podkarpackich uczelni wyższych to tematy poruszane podczas spotkania wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina z prof. Grzegorzem Budzikiem, prorektorem ds. nauki  i prof. PRz  Mariuszem Oleksym prorektorem ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką Politechniki Rzeszowskiej.

Do spotkania  doszło w czasie wizyty wicepremiera Jarosława Gowina w Podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim.

Przedstawialiśmy premierowi nasze obawy związane z funkcjonowaniem Politechniki Rzeszowskiej w nowym przygotowywanym w Ministerstwie systemie prawnym. Dyskutowaliśmy o tym, że ustawa dąży do promocji tzw. renomowanych uczelni, pozostawiając na dość dużym marginesie uczelnie średniej wielkości, które mają większy potencjał naukowo-badawczy i większą dynamikę rozwojumówił po spotkaniu prorektor prof. Grzegorz  Budzik.

Podkreślając znaczenie działalności naukowo-dydaktycznej prowadzonej na uczelni, prorektor wskazywał, że niedookreślona jest kwestia oceny uczelni, czy będzie ona dotyczyła pracy naukowej, czy bardziej wskaźników, o których mówi projekt ustawy. Ten sposób oceny będzie miał przełożenie na kategorię jednostki, a w rezultacie na wielkość dofinansowania.

Prorektorzy nie kryli rozczarowania z powodu niedocenienia uczelni technicznej w kształceniu przyszłych pracowników polskiej gospodarki.  Jak wyjaśniał prorektor Mariusz Oleksy , Politechnika Rzeszowska kształciła dużą liczbą studentów na kierunkach zamawianych  (m.in. w ramach projektów „Zostań dobrym inżynierem”,  „Kształcenie innowacyjnych kadr GOW w Politechnice Rzeszowskiej”), utworzonych na potrzeby gospodarki naszego regionu. Absolwenci tych kierunków mają zagwarantowaną pracę w podkarpackich przedsiębiorstwach.

- Liczba studentów na tych kierunkach znacząco podniosła ogólną liczbę studentów w stosunku do liczby pracowników. Nasza uczelnia została ukarana przez Ministerstwo za kształcenie kadr odpowiadających potrzebom gospodarki – podkreślał prorektor, prof. PRz  Mariusz Oleksy.

Warto dodać, że władze Politechniki Rzeszowskiej nie dostały od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego czasu na dostosowanie się do nowych przepisów. - Obecnie na naszej uczelni są realizowane studia z ostatniego projektu zamawianego i trudno jest z dnia na dzień zmniejszyć liczbę studentów, przez co referencyjna liczba studentów przypadająca na nauczyciela akademickiego znacznie przewyższa wartość podaną przez Ministerstwo dodał prorektor  M. Oleksy.

Najważniejszym punktem obrad było przedstawienie ministrowi Jarosławowi Gowinowi działań władz Politechniki Rzeszowskiej mających na celu dostosowanie się do zaproponowanych przez Ministerstwo zmian. Wszystkie działania prowadzone na uczelni mają zminimalizować negatywne skutki wprowadzenia tzw. współczynnika dostępności, który najbardziej uderzył w Politechnikę Rzeszowską. Zmierzają one do podniesienia współczynników do wartości, które określiło Ministerstwo.

- Oczywiście te współczynniki dla uczelni technicznej kształcącej kadry dla gospodarki są zdecydowanie niekorzystne. Powodują one, że z roku na rok na rynku będzie mniej inżynierów, a przecież zarówno nasz region, jak i cała Polska potrzebują inżynierów – przekonywał prorektor M. Oleksy.

Minister Jarosław Gowin zadeklarował pomoc w uzyskaniu większej dotacji na prowadzenie badań naukowych przez uczelnię. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego będzie wnioskować do ministra finansów o dodatkowe wsparcie dla uczelni, które aktywnie podjęły działania zmierzające do dostosowania współczynników do wartości narzuconych przez Ministerstwo.