Podstrona: Spotkanie rektorów polskich uczelni technicznych na Politechnice Śląskiej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Spotkanie rektorów polskich uczelni technicznych na Politechnice Śląskiej

2018-03-06
Spotkanie rektorów polskich uczelni technicznych na Politechnice Śląskiej

Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Tadeusz Markowski, wziął udział w trzydniowym posiedzeniu Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych w Gliwicach. Spotkanie zorganizowała Politechnika Śląska.

Podczas obrad rektorzy dyskutowali o zmianach w projekcie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, w tym m.in. o nowych dziedzinach i dyscyplinach naukowych a wdrożeniu Ustawy 2.0. Ważnym tematem było także zagadnienie innowacyjności uczelni wyższych w kontekście liczby uzyskanych patentów i innych praw wyłącznych, a także zmiany w związku z wejściem w życie RODO, czyli nowego unijnego rozporządzenia dotyczącego ochrony danych osobowych. Rektorzy rozmawiali o bezpieczeństwie informacji, a także o tym, co RODO zmieni w podejściu do ochrony danych osobowych.

Uczestnicy KRPUT-u wzięli również udział w konferencji Edukacja Dualna – EDUAL „Studia dualne odpowiedzią na potrzeby Przemysłu 4.0”, gdzie dyskutowano o najbardziej optymalnym modelu i formach kształcenia studentów dostosowanych do potrzeb współczesnego rynku pracy. W konferencji wziął udział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych to działające od 1989 roku (pod obecną nazwą od 1996 r.) stowarzyszenie rektorów reprezentujących polskie uczelnie techniczne. Jej celem jest m.in. koordynowanie działań i poszukiwanie form efektywnej współpracy uczelni technicznych w zakresie prowadzonej przez nie działalności dydaktycznej, naukowo-badawczej i organizacyjnej. KRPUT występuje wobec organów władzy państwowej w sprawach dotyczących środowiska uczelni technicznych, wypracowuje i przedstawia organom wszystkich szczebli opinie, dezyderaty i rezolucje oraz podejmuje działania na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego, prowadzące do stworzenia efektywnego zintegrowanego systemu edukacji narodowej.