Podstrona: Spotkanie z Zarządem Pratt & Whitney Rzeszów / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Spotkanie z Zarządem Pratt & Whitney Rzeszów

2021-06-18 , red.  Marta Jagiełowicz
Od lewej: prof. J. Sęp, prof. P. Koszelnik, prof.PRz A. Marciniec,

16 czerwca br. odbyło się spotkanie władz Politechniki Rzeszowskiej z Zarządem Pratt & Whitney Rzeszów. Miało ono na celu omówieniu kierunku dalszej współpracy uczelni z przedsiębiorstwem, które od 1 maja br. ma nowy Zarząd. Po odejściu Marka Dareckiego, wieloletniego prezesa Pratt & Whitney, stanowisko prezesa rzeszowskiej firmy objął Wojciech Wasik, prezes Zarządu, dyrektor generalny Pratt & Whitney Kalisz.

Strony spotkania

Podczas spotkania uczelnię reprezentowali rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prorektor ds. rozwoju i kontaktów z otoczeniem prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa dr hab. inż. Adam Marciniec, prof. PRz, prodziekan ds. rozwoju tego wydziału dr hab. inż. Andrzej Burghardt, prof. PRz.

W spotkaniu udział wzięli Wojciech Wasik, prezes Zarządu Pratt & Whitney Rzeszów i prezes Zarządu, dyrektor generalny Pratt & Whitney Kalisz, Marcin Samolej, wiceprezes ds. operacyjnych, dyrektor generalny Pratt & Whitney Rzeszów, Piotr Owsicki, dyrektor generalny P&W AeroPower Rzeszów, Marek Darecki, emerytowany prezes Zarządu i dyrektor generalny Pratt & Whitney Rzeszów, prezes Zarządu Stowarzyszenia Dolina Lotnicza, Andrzej Czarnecki, dyrektor ds. komunikacji Pratt & Whitney Rzeszów. Warto podkreślić, że Marek Darecki, Marcin Samolej i Piotr Owsicki są absolwentami Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza.

Przedmiot rozmów

Przedmiotem rozmów była kontynuacja współpracy uczelni z rzeszowskim przedsiębiorcą. Jak podkreślił rektor prof. Piotr Koszelnik: „Głównym jej celem jest stworzenie jak najlepszych warunków zdobywania wiedzy i umiejętności dla studentów, a także pozyskiwanie wykwalifikowanych pracowników dla przemysłu”. Rozmowy dotyczyły m.in. sfery naukowo-badawczej, organizowania praktyk i staży studenckich, studiów dualnych i studiów podyplomowych, a także wspólnie podejmowanych inicjatyw, jak np. projekt RoboLAB.

O znaczeniu współpracy naszej uczelni z otoczeniem biznesowym mówił również prof. J. Sęp: „Współpraca z otoczeniem jest niezwykle ważnym elementem działalności Politechniki Rzeszowskiej. Stowarzyszenie Dolina Lotnicza, a w szczególności Pratt & Whitney Rzeszów to najistotniejsi partnerzy, z którymi współpracuje uczelnia. Wspólne przedsięwzięcia obejmują projekty badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe, innowacyjne formy kształcenia oraz staże i praktyki studenckie. Planowe są kolejne inicjatywy rozszerzające współpracę przez podejmowanie nowych zagadnień badawczych oraz rozwijanie form kształcenia uzupełniających zajęcia realizowane na uczelni”.

Wojciech Wasik podkreślił natomiast, że dotychczasowa współpraca Politechniki Rzeszowskiej z Pratt & Whitney Rzeszów była i jest modelowa, unikatowa na skalę krajową pod względem realizowanych wspólnych inicjatyw czy projektów naukowych.

Pratt & Whitney Rzeszów

Pratt & Whitney Rzeszów jest światowej klasy producentem silników lotniczych do śmigłowców oraz samolotów cywilnych i wojskowych, m.in. Airbus, Boeing, Lockheed Martin. Firma posiada własne Centrum Badawczo-Rozwojowe (CBR), na które składa się nie tylko biuro konstrukcyjne, ale także prototypownia, laboratorium materiałowe oraz nowoczesne hamownie eksperymentalne do testowania silników turbośmigłowych, turbowałowych oraz pomocniczych, tzw. APU. Współpracuje z wszystkimi głównymi producentami płatowców takimi jak Boeing, Airbus czy Embraer oraz ponad 70 liniami lotniczymi na świecie.