Podstrona: Spotkanie Zespołu ds. Równości Płci / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Spotkanie Zespołu ds. Równości Płci

2023-04-13 , red.  Grażyna Mrówka-Nowotnik, Marta Jagiełowicz
Spotkanie Zespołu ds. Równości Płci. Wykład dr. Jana Gałkowskiego,

Na Politechnice Rzeszowskiej odbyło się spotkanie z rzecznikiem akademickim Uniwersytetu Rzeszowskiego dr. Janem Gałkowskim oraz mgr Martą Budnik-Zgłobiś, przedstawicielką Biura ds. Równego Traktowania UR. Wydarzenie zorganizowane było przez pełnomocnika rektora ds. równości płci dr hab. inż. Grażynę Mrówkę-Nowotnik, prof. PRz oraz Zespół ds. Równości Płci.

Spotkanie rozpoczął JM Rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, który przywitał gości z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz zaproszonych przedstawicieli społeczności akademickiej Politechniki Rzeszowskiej.

Wykład dr. Jana Gałkowskiego

Dr Jan Gałkowski, rzecznik akademicki Uniwersytetu Rzeszowskiego wygłosił bardzo ciekawy wykład na temat „Obowiązków uczelni wynikających z wprowadzenia Planu Równości Płci” (ang. Gender Equality Plan, GEP)”. Podzielił się również swoimi doświadczeniami z opracowywania oraz wdrażania Gender Equality Plan (GEP) na Uniwersytecie Rzeszowskim. Wyjaśnił, co w praktyce oznacza obowiązek posiadania GEP-u, jaka jest rola rektorów, dziekanów,  kierowników jednostek administracyjnych oraz Zespołu ds. Równości Płci we wdrażaniu działań zawartych w planie. Podkreślał, jak ważna jest współpraca oraz wsparcie przedstawicieli poszczególnych organów zarządzających PRz z pełnomocnikiem oraz Zespołem ds. Równości Płci w terminowym i poprawnym wdrażaniu „Planu Równości Płci”. Pan dr Jan Gałkowski poruszył kwestie związane ze zobowiązaniami i działaniami mającymi na celu promowanie równości płci w organizacji za pomocą zmian strukturalnych oraz audytach, które będą miały na celu sprawdzenie terminowego, zgodnego z harmonogramem realizowania działań zawartych w GEP-ie.

Po prezentacji głos zabrali rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik oraz dr hab. inż. Grażyna Mrówka-Nowotnik, prof. PRz, którzy przybliżyli zagadnienia Planu Równości Płci na Politechnice Rzeszowskiej. Temat okazał się na tyle ciekawy, że między uczestnikami spotkania wywiązała się dyskusja, dzięki której wiele wątków GEP-u i Równości Płci zostało bardzo dokładnie omówionych.