Podstrona: Strategiczny Park Inwestycyjny szansą rozwoju dla Podkarpacia / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Strategiczny Park Inwestycyjny szansą rozwoju dla Podkarpacia

2021-09-02 , red.  Andrzej Trytek, Marta Jagiełowicz
Od lewej: prof. Jarosław Sęp, prezydent RP Andrzej Duda, prof. Piotr Koszelnik, prof. PRz Andrzej Trytek,

Utworzenie Strategicznego Parku Inwestycyjnego w Stalowej Woli to ogromna szansa na nowe miejsca pracy oraz rozwój miasta i całego regionu. Zatrudnienie znajdą w nim specjaliści z zakresu innowacyjnych technologii, nowoczesnej elektroniki, przemysłu zbrojeniowego, przemysłu lotniczego oraz elektromobilności. Ten najnowocześniejszy park przemysłowy będzie mógł powstać dzięki ustawie z dnia 23 lipca 2021 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych.

Uczestnicy spotkania

Uroczyste podpisanie ustawy przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę odbyło się 28 sierpnia br. w auli Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli. W wydarzeniu naszą uczelnię reprezentowali: rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, dziekan Wydziału Mechaniczno-Technologicznego dr hab. inż. Andrzej Trytek, prof. PRz i kierownik Laboratorium Lean Learning Academy Polska dr hab. inż. Dorota Stadnicka, prof. PRz.

„Ta ustawa stwarza szansę dokonania skoku rozwojowego w dziejach Stalowej Woli. To jest możliwość rozwinięcia najnowocześniejszego przemysłu. To w perspektywie kilkanaście tysięcy miejsc pracy (…). Elektronika, elektromobilność, przemysł lotniczy, także rozwój przemysłu strategicznego, produkcji zbrojeniowej – bardzo ważnego z punktu widzenia naszego państwa” – mówił prezydent Andrzej Duda. Prezydent podkreślił również ważną rolę, jaką będzie odgrywać Politechnika Rzeszowska w obszarze kształcenia, nauki oraz rozwoju nowych technologii, które będą tworzone na obszarze Strategicznego Parku Inwestycyjnego. „Wierzę, że ta inicjatywa będzie pożytkiem dla uczelni, że dzięki temu kształcić się będzie zdolna młodzież, nowi studenci. Proszę, by Pan Rektor uczynił wszystko, by podołać temu ważnemu zadaniu razem z całą kadrą profesorską, naukową i młodzieżą” – dodał prezydent.

Ustawa pozwoli na stworzenie najnowocześniejszego parku przemysłowego, w którym pracę znajdzie kilkanaście tysięcy osób zatrudnionych w obszarach innowacyjnych technologii, nowoczesnej elektroniki, przemysłu zbrojeniowego, lotniczego oraz elektromobilności.

Oferta kształcenia

Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej we współpracy z Radą Programową WMT każdego roku dostosowuje treści kształcenia specjalności oczekiwanych przez przemysł regionalny. Wychodząc naprzeciw potrzebom gospodarczym Stalowej Woli, rozwojowi nowych technologii na obszarze Strategicznego Parku Inwestycyjnego, Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej wprowadzi kolejne zmiany, dopasowując nauczanie kierunków przyszłościowych do wymagań nowoczesnej gospodarki. Już dzisiaj zachęcamy młodzież szkół średnich, a w szczególności maturzystów do studiowania kierunków i specjalności oczekiwanych w przemyśle, które są prowadzone na Politechnice Rzeszowskiej.