Podstrona: Studenci architektury rewitalizują historyczne miasto Przeworsk / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Studenci architektury rewitalizują historyczne miasto Przeworsk

2023-06-26 , red.  Ewa Jaracz
Od lewej: P. Dybaś, W. Jankowska, prof. M. Gosztyła, dr L. Kisiel, dr inż. M. Kłos, K. Najdek,

Na zaproszenie burmistrza Miasta Przeworska dr. Leszka Kisiela studenci kierunku architektura Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej zaprezentowali swoje projekty przed Radą Miasta Przeworska. Prace te były realizowane pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Marka Gosztyły, kierownika Katedry Konserwacji Zabytków.

Przebieg spotkania

W spotkaniu Politechnikę Rzeszowską reprezentowali: prodziekan ds. kształcenia Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury dr inż. Marzena Kłos, prof. Marek Gosztyła oraz dr inż. arch. Rafał Lichołai

Do prezentacji projektów wybrani zostali następujący studenci:

• Wiktoria Jankowska i Przemysław Dybaś, którzy przedstawili projekt architektoniczny „Skansen Pastewnik w Przeworsku – zaplecze kulturalno-rozrywkowe”,
  • Katarzyna Najdek omówiła z prezentacją multimedialną projekt „Rewaloryzacja historycznych murów obronnych w Przeworsku”.

Po zakończonych prezentacjach głos zabrali burmistrz Miasta Przeworska dr Leszek Kisiel oraz przedstawiciele Rady Miasta. W przedstawionych opiniach bardzo wysoko ocenili oni pod względem merytorycznym opracowania związane z rewitalizacją zarówno Skansenu Pastewnik, jak i zachowanych murów obronnych miasta. Burmistrz podkreślił, że z uwagi na wysoki stopień opracowania przestawionych dokumentacji architektonicznych, zostaną podejęte starania o realizację pomysłów studenckich. Zadeklarował również kontynuację współpracy z Politechniką Rzeszowską. Wysoki poziom merytoryczny opracowań oraz nowoczesne koncepcje ekspozycji zachowanego dziedzictwa kulturowego doceniła także prodziekan ds. kształcenia dr inż. Marzena Kłos.