Podstrona: Studenci kierunku architektura laureatami konkursu urbanistycznego na Rynek w Miliczu / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2018-03-09

Studenci studiów magisterskich, ze specjalizacją urbanistyka i planowanie przestrzenne, zostali nagrodzeni w ogólnopolskim konkursie na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu przestrzeni publicznej – „Milicki rynek jako bezpieczne centrum społeczno-gospodarcze”.

Skierowany do pracowni architektonicznych konkurs był przeprowadzony w ramach projektu „Milicz odNowa – wielowymiarowy program rewitalizacji miasta Milicz” i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

Na konkurs wpłynęło dwadzieścia trzy prace. Jury postanowiło wybrać pięć najlepszych, poprzez  nadanie trzech nagród oraz dwóch wyróżnień. Jedną z wyróżnionych koncepcji był projekt studentów Politechniki Rzeszowskiej, który stworzyli Justyna Majewska, Magdalena Celek, Anna Czyż, Karolina Magierska, Karolina Miga, Sławomir Nowak, Monika Nykiel, Karolina Pruchnik, Kinga Schossler, Anna Szukała, Anna Szczygieł, Angelika Trzyna a także opiekunowie dr inż. arch. Anna Sikora z Zakładu Urbanistyki i Architektury oraz dr inż. Mariusz Franczyk z Katedry Inżynierii Materiałowej i Technologii Budownictwa.

Główną ideą projektu było wskazanie optymalnego przeznaczenia projektowanej przestrzeni i nadanie rynkowi charakteru miejskiego placu koncentrującego życie społeczne poprzez ofertę zróżnicowanych usług, od handlowych po gastronomiczne. Przestrzeń publiczną uporządkowano poprzez wprowadzenie zdefiniowanych kierunków podkreślonych rysunkiem posadzki oraz usytuowaniem małej architektury. Zastosowane rozwiązania miały za zadanie nadać wnętrzu reprezentacyjny charakter, tak aby mogło się ono stać wizytówką miasta. Na placu zaproponowano strefę ogródków letnich, ławki otaczające drzewa, oświetlenie i inne elementy małej architektury.  Integralną częścią projektu była koncepcja architektoniczna budynku wielofunkcyjnego: sceny, punktu informacyjnego i części wystawienniczej. Wskazano również kierunek przekształceń polegający na implementacji nowoczesnych technologii ekologicznych i informacyjnych.

Proponowane przez zespół projektowy rozwiązania zyskały aprobatę jury, które przyznało wyróżnienie wskazując na walory pracy: udaną i oryginalną propozycję pawilonu wielofunkcyjnego, propozycję grafik, projekt ławki oraz innowacyjne rozwiązania.

Warto zwrócić uwagę, że projekt ten wykonywany był w sposób zintegrowany w ramach modułów Teoria i projektowanie urbanistyczna - pracownia projektowa – planowanie przestrzenne i regionalne (dr inż. arch. A. Sikora) oraz Ekonomika projektowania i zarządzanie przedsięwzięciami architektonicznymi (dr inż. M. Franczyk).

- Zarówno zintegrowane projektowanie łączące treści modułów jak i udział w profesjonalnym zewnętrznym konkursie mają dla studentów wielką wartość. Wspólne projekty, realizowane przez różne jednostki uczelniane potwierdzają komplementarność programu nauczania a osiągnięcia o charakterze ogólnopolskim wzmacniają zawodową pewność siebie studentów a później absolwentów naszej uczelni. Szczególnie, że nie jest to sukces odosobniony. W poprzednim roku akademickim analogiczny zespół Politechniki Rzeszowskiej prowadzony przez nas uzyskał III nagrodę w konkursie na Zagospodarowanie brzegów rzeki Niacyny w Rybniku – podsumowała dr inż. arch. Anna Sikora.

Magdalena Sęp