Podstrona: Studenci PRz docenieni przez marszałka / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Studenci PRz docenieni przez marszałka

2021-12-10 , red.  Anna Worosz
Stypendyści wraz z Jerzym Borczem (pośrodku),

Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl wręczył stypendia 50 uzdolnionym studentom podkarpackich uczelni. Wśród nich największą grupę, bo aż 27 osób, stanowili studenci Politechniki Rzeszowskiej. W ramach VII edycji programu realizowanego przez Samorząd Województwa Podkarpackiego najzdolniejsi studenci otrzymali łącznie 125 tys. zł.

Program stypendialny

Program Stypendia Marszałka Województwa Podkarpackiego jest realizowany od siedmiu lat. Ma na celu wsparcie najlepszych absolwentów szkół średnich, którzy podejmują naukę na podkarpackich uczelniach. Warunkiem otrzymania stypendium jest m.in. uzyskanie co najmniej 75% z egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym z następujących przedmiotów: biologii, chemii, fizyki lub matematyki. Wnioski o przyznanie stypendium były rozpatrywane przez komisję powołaną przez Zarząd Województwa Podkarpackiego, a wysokość stypendium wynosi 2500 zł jednorazowego wsparcia.

Zdaniem marszałka Władysława Ortyla inwestycja w edukację, w młodzież jest inwestycją w przyszłość. „Województwo Podkarpackie przeznacza około 6 mln zł rocznie na stypendia. To są pieniądze dobrze zainwestowane, bo przyznając stypendia młodym ludziom inwestujemy tak naprawdę w ich przyszłość i w przyszłość naszego regionu. Można byłoby za tę kwotę wybudować odcinek jakiejś drogi, ale my wiemy, że zwrot z inwestycji w młodych ludzi jest przecież większy. Chcemy wspierać uzdolnioną młodzież, zdajemy sobie sprawę z tego, że już niebawem przejmie ona stery i odpowiedzialność za ten region i będzie wpływać na jego kształt. Ci ludzie zasilą kadry, nasz przemysł, gospodarkę, zasilą też samorządy swoją pracą i doświadczeniem, więc warto w to inwestować. Wiemy o tym, że rozwój jest kosztowny, dlatego cieszymy się, że poprzez stypendia mamy swój udział w tym rozwoju – powiedział marszałek.

Stypendyści

Studenci Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie to ponad połowa tegorocznych stypendystów, aż 27 osób. Największą grupę stypendystów stanowią studenci kierunków lotnictwa i kosmonautyki oraz informatyki. Pozostali wybrali m.in. kierunki: inżynieria i analiza danych, inżynieria w medycynie, finanse i rachunkowość, matematyka.