Podstrona: Studenci PRz zwyciężyli w Konkursie Mostów Stalowych / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Studenci PRz zwyciężyli w Konkursie Mostów Stalowych

2018-06-04
Studenci PRz zwyciężyli w Konkursie Mostów Stalowych

Studenckie Koło Naukowe Mostowców z Politechniki Rzeszowskiej zwyciężyło w 7. edycji Konkursu Mostów Stalowych zorganizowanym przez Politechnikę Wrocławską.

Studenci z Rzeszowa zwyciężyli po raz drugi z rzędu. W tegorocznej rywalizacji pokonali zespół gospodarzy, zespół Politechniki Gdańskiej oraz dwie drużyny z Politechniki Czeskiej w Pradze.

- Zadaniem uczestników było zaprojektowanie modelu mostu typu tensegrity o wymiarach maksymalnie 3 m rozpiętości i ok. 1 m szerokości oraz samodzielne wykonanie konstrukcji z lekkich elementów stalowych -  tłumaczy dr inż. Lucjan Janas, adiunkt w Zakładzie Dróg i Mostów WBIŚiA, opiekun Koła Naukowego Mostowców.

Drużyna PRz wygrała w składzie: Wojciech Maziarka (kapitan), Mateusz Kawa, Agata Kowalczyk, Mariusz Kumor i Kornel Proszowski. Wszyscy są studentami na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury PRz.

Ideą konkursu było doskonalenie  umiejętności kształtowania, modelowania i  analizy konstrukcji mostowych oraz rozwijanie  zdolności techniczno-manualnych uczestników. W rywalizacji brały  udział pięcioosobowe zespoły, których zadaniem było samodzielne zaprojektowanie i wykonanie modelu mostu. Modele były poddawane próbie obciążeniowej w laboratorium. Kryteria oceny były następujące:

• stan graniczny nośności (stosunek siły niszczącej do ciężaru),
  • stan graniczny użytkowania (ugięcie przy obciążeniu 2 kN),
  • czas i jakość wykonania oraz zużycie materiału.

Każde kryterium było punktowane a zwyciężyła konstrukcja, która zdobyła najwięcej punktów. Drużyna Koła Naukowego Mostowców PRz uzyskała 89 punktów na 100 możliwych.

Konkurs odbył się w dniach 28-30 maja.