Podstrona: Studenci zamieszkają w wyremontowanym „Pingwinie” / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Studenci zamieszkają w wyremontowanym „Pingwinie”

2021-09-29 , red.  Anna Worosz, fot. Beata Motyka
Dom studencki „Pingwin” po remoncie.

Kosztujący ponad 8 milionów remont domu studenckiego „Pingwin” Politechniki Rzeszowskiej został zakończony. Przebudowa „Pingwina” miała na celu podwyższenie standardu i komfortu mieszkań dla studentów, poprawę warunków epidemiologiczno-sanitarnych w obiekcie, wykonanie ażurowej obudowy zewnętrznych schodów ewakuacyjnych oraz wymianę kostki brukowej chodników.

Warunki mieszkalne

W czteropiętrowym domu studenckim „Pingwin” znajdowały się trzyosobowe pokoje z aneksem wyposażonym w lodówkę i umywalkę oraz wbudowaną szafę. Kuchnie, sanitariaty i łazienki były wspólne dla wszystkich mieszkańców jednej kondygnacji. W wyniku przebudowy w obiekcie powstało 60 segmentów mieszkalnych z samodzielnymi węzłami sanitarnymi przeznaczonych dla 180 studentów, w tym segment na parterze przeznaczony dla osób z niepełnosprawnościami. W wydzielonych trzyosobowych segmentach znajdują się pokój dwuosobowy, pokój jednoosobowy oraz wspólny aneks kuchenny i węzeł sanitarny. Powierzchnia jednego segmentu wynosi ok. 33 m2.

Na każdym piętrze znajduje się pokój relaksu/nauki, a na parterze również pralnia, segment dla osób z niepełnosprawnościami oraz segmenty z pokojami gościnnymi. Dostęp do obiektu jest w pełni automatyczny z wykorzystaniem legitymacji studenckich lub kart dostępu (nie ma już portierni). Na dachu zamontowano instalację fotowoltaiczną o mocy prawie 33 kW, co pozwoli na pokrycie około 70% zużywanej energii eklektycznej całego budynku.

W ramach robót budowlanych wykonano przebudowę i budowę ścian działowych, przebudowę instalacji sanitarnych i elektrycznych oraz stolarki drzwiowej i okiennej. Wykonana została również instalacja fotowoltaiczna na nowym pokryciu dachowym.

Dodatkowo w celu podniesienia estetyki i standardu wykończenia elementów zewnętrznych budynku wykonano ażurową obudowę istniejącej zewnętrznej klatki ewakuacyjnej oraz przebudowę chodników przy budynku.

Całkowity koszt inwestycji wynosi ok. 8,7 mln zł.