Podstrona: Studenckie Koło Naukowe Inżynierii Środowiska laureatem konkursu „Eko-Inspiracja 2017” / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2018-03-05

Studenckie Koło Naukowe Inżynierii Środowiska działające na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej zdobyło pierwsze miejsce w konkursie „Eko-Inspiracja 2017”, w kategorii  „edukacja”. Tytuł ten koło naukowe zdobyło drugi rok z rzędu. Konkurs organizuje redakcja portalu Ekorynek.com.

Nagrodę podczas uroczystej Gali Finałowej w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odebrali działający w kole Joanna Garboś, Małgorzata Szczepaniec oraz Mateusz Kryczyk.

Opiekunem koła jest dr inż. Adam Masłoń adiunkt w Zakładzie Inżynierii i Chemii Środowiska Prz. - Wygraną w plebiscycie traktujemy jako jedno z wiodących wyróżnień ekologicznych na polskim rynku - podkreśla.

Koło Naukowe Inżynierii Środowiska od kilku lat angażuje się w edukację ekologiczną. Działania w tym zakresie to m.in. zrealizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem EKOSKOP projekt „Krople do Delty" (2013-2014), w którym uczniom szkoł podstawowych prezentowano zagadnienia oszczędności wody. Kolejna propozycja koła to konkurs „Przybysz z planety "WEEE” (2010-2014), który także adresowany był do uczniów i polegał na skonstruowaniu instalacji przestrzennej z zużytych odpadów elektrycznych i elektronicznych. W ramach Politechniki Dziecięcej (2013-2014) koło naukowe zorganizowało dla dzieci szkół podstawowych zajęcia edukacyjne dotyczące problematyki segregacji odpadów oraz ochrony zasobów wodnych. W ubiegłym roku studenci z koła przeprowadzili kilkanaście spotkań edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych prezentując wykład „Od kranu do rzeki”.

Jednym z najważniejszych wydarzeń, które zorganizowało Studenckie Koło Naukowe Inżynierii Środowiska PRz, była II Konferencja „Rzeszowski Dzień Wody” przygotowana w ramach obchodów Światowych Dni Wody 2017. Konferencja miała na celu zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony środowiska oraz podejmowania działań na rzecz ochrony zasobów wodnych.