Podstrona: Sukces studentów Wydziału Zarządzania / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Sukces studentów Wydziału Zarządzania

2021-04-26 , red.  Piotr Cyrek, Marta Jagiełowicz
Sukces studentów Wydziału Zarządzania

Podczas sesji finałowej 9. edycji konkursu Ligi Akademickiej FINSIM, która odbywa się w ramach programu „Bankowcy dla Edukacji”, studenci z Koła Naukowego Finansów i Zarządzania na Wydziale Zarządzania zajęli trzecie miejsce. Organizatorem i pomysłodawcą wydarzenia jest Warszawski Instytut Bankowości. Konkurs organizowany jest pod patronatem Związku Banków Polskich, a instytucjami wspierającymi jego organizację są Narodowy Bank Polski oraz Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy 20 zespołów z 17 uczelni z całej Polski zaprezentowało przyjętą przez dany bank strategię, omówiło problemy, z jakimi zmagali się uczestnicy oraz w jaki sposób udało się je przezwyciężyć. Politechnikę Rzeszowską reprezentował zespół z Koła Naukowego Finansów i Zarządzania zarządzający Hedgehog Bank w składzie: Michał Malinowski, Maciej Ozimek, Klaudia Walanus, Martyna Witek, Tomasz Zygmunt.

Zarządowi Hedgehog Bank udało się przez wszystkie osiem decyzji utrzymać w top trzech najlepszych banków, co jest bardzo dużym osiągnięciem, gdyż poziom tegorocznej edycji Ligi Akademickiej FINSIM był niezwykle wysoki. Po sesji finałowej zespół PRz wywalczył trzecie miejsce, przy czym warto wspomnieć, że do miejsca pierwszego naszym studentom zabrakło bardzo niewiele.

Od 4 stycznia do 10 kwietnia br. nasi studenci podjęli osiem decyzji konkursowych, co odpowiada dwóm latom funkcjonowania banku. Zespoły konkurowały ze sobą we wszystkich segmentach rynku, zmagając się z problemami dotyczącymi zarządzania bankiem komercyjnym w zmieniającym się otoczeniu makroekonomicznym symulowanym przez program komputerowy. Studenci podejmowali strategiczne decyzje dotyczące m.in. wyceny produktów, polityki kredytowej, struktury kapitałowej, zatrudnienia i polityki wynagrodzeń, rozwoju sieci bankowej. Celem każdego zespołu było maksymalizowanie wartości dla akcjonariuszy, a ich skuteczność oceniana była przez cenę akcji oraz uzyskany rating kredytowy.

„Olimpiada pozwoliła nam przekuć naszą wiedzę teoretyczną nabytą na studiach w praktyczną, pokazała z jakimi problemami zmaga się zarząd banku każdego dnia, jak każda najmniejsza decyzja wpływa na pozostałe i tworzy wspólny efekt końcowy. Cała idea konkursu wpisuje się idealnie w ramy naszej specjalności – bankowość i rynki kapitałowe” – tak podsumowali udział w konkursie członkowie zespołu z PRz.

Podziękowania za wsparcie organizacyjne i merytoryczne studenci kierują do dr. inż. Mirosława Sołtysiaka, opiekuna Koła Naukowego Finansów i Zarządzania działającego na Wydziale Zarządzania PRz. Studenci dziękują również za wsparcie merytoryczne dr. inż. Pawłowi Perzowi.