Podstrona: [FOTO] Święto 21 Brygady Strzelców Podhalańskich / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

[FOTO] Święto 21 Brygady Strzelców Podhalańskich

2017-05-29 , red.  Artur Polakiewicz / fot: Arkadiusz Surowiec
[FOTO] Święto 21 Brygady Strzelców Podhalańskich

Święto brygady to doskonała okazja do wyróżnienia i uhonorowania najlepszych żołnierzy i pracowników wojska. Zgodnie z rozkazami Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i dowódcy 21 BSP, wręczono zasłużonym podhalańczykom odznaki tytułu honorowego „Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej”, odznaki honorowe Wojsk Lądowych oraz odznaki pamiątkowe 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Jedną z piękniejszych tradycji 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, a jednocześnie wyrazem najwyższego uznania, szacunku i wdzięczności za wsparcie jednostki i współpracę z nią, jest nadawanie tytułu Honorowego Podhalańczyka. W ciągu  24 lat funkcjonowania brygady tytuł ten wraz z insygniami – kapeluszem strzelca i ciupagą podhalańską – otrzymało już ponad 160 osób. Na wniosek kapituły tytułu honorowego w tym roku dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich nadał tytuł m.in. prorektorowi ds. współpracy międzynarodowej Politechniki Rzeszowskiej prof. dr. hab. Grzegorzowi Ostaszowi.

W apelu wzięli udział: „Stowarzyszenie Honorowych Podhalańczyków” pod przewodnictwem gen. dyw. w st. spocz. Fryderyka Czekaja, inspektor Wojsk Lądowych gen. bryg. Wojciech Grabowski, dowódca 7 Brygady Zmechanizowanej Republiki Czeskiej płk Pawel Lipka, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Wojciech Marchwica, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, byli dowódcy 21 BSP, goście z Podhala, grono Honorowych Podhalańczyków, dyrektorzy uczelni i szkół, zakładów pracy, przedstawiciele wszystkich służb mundurowych, młodzież strzelecka i szkolna oraz mieszkańcy regionu. W gronie podhalańczyków gościli także dowódcy jednostek Wojsk Specjalnych oraz weterani, a wśród nich najstarszy podhalańczyk – 101-letni Alojzy Fros.