Podstrona: Te wynalazki pomogą w rehabilitacji ruchowej. PRz na INOVA CROATIA 2016 / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Te wynalazki pomogą w rehabilitacji ruchowej. PRz na INOVA CROATIA 2016

2016-12-09 , red.  Artur Polakiewicz
Te wynalazki pomogą w rehabilitacji ruchowej. PRz na INOVA CROATIA 2016

Wynalazki z Politechniki Rzeszowskiej służące do rehabilitacji ręki oraz rehabilitacji ruchowej doceniono na Międzynarodowych Targach Wynalazczości INOVA CROATIA 2016.

Urządzenie do rehabilitacji ruchowej i edukacyjnej oraz mechatroniczne urządzenie do rehabilitacji ręki i przedramienia z Politechniki Rzeszowskiej zostały nagrodzone złotym medalem INOVA CROATIA, Honorowym Wyróżnieniem za Wynalazek (przyznanym przez WIIPA) oraz Międzynarodową Nagrodą Innowacyjności PAN. Dodatkowo Rumuńskie Forum Innowacji wyróżniło mechatroniczny wynalazek za promowanie innowacyjności.

Na Międzynarodowych Targach Wynalazczości INOVA CROATIA 2016 w Zagrzebiu zaprezentowano ponad 500 rozwiązań z 15 krajów świata. Międzynarodowi eksperci w dziedzinie przemysłu i nauk oceniali m.in. techniczny, technologiczny i kreatywny poziom zaproponowanego rozwiązania oraz jego potencjał rynkowy.

Mechatroniczne urządzenie do rehabilitacji ręki i przedramienia służy do przeprowadzania ćwiczeń na początku rehabilitacji kończyny górnej. Pomaga w pracy lekarzom i wspiera pacjentów po przebytych chorobach neurologicznych. Drugi z nagrodzonych wynalazków pomaga diagnozować i rehabilitować osoby m.in. z dysfunkcją ruchów kończyny górnej, problemami z koncentracją, pamięcią oraz szybkością reakcji na bodziec. Rozwiązanie sprawdza się w szczególności w ćwiczeniach precyzji ruchu. Twórcami wynalazków są: dr inż. Jacek S. Tutak z Katedry Mechaniki Stosowanej i Robotyki Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa oraz mgr inż. Wojciech Kołodziej i mgr inż. Wojciech Kłos – absolwenci uczelni.

KH