Podstrona: Trzecie miejsce zespołu Politechniki Rzeszowskiej w Konkursie FINSIM Liga Akademicka / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2024-07-17 , red.  Mirosław Sołtysiak, Marta Jagiełowicz
Zespół Hossa Bank z dr. inż. M. Sołtysiakiem (pierwszy z lewej), prorektorem ds. studenckich prof. G. Ostaszem (drugi z lewej), dziekan Wydziału Zarządzania prof. PRz Beatą Zatwarnicką-Madura (pierwsza z prawej),

Studenci z Koła Naukowego Finansów i Zarządzania na Wydziale Zarządzania wywalczyli podium podczas 12. edycji Konkursu FINSIM Liga Akademicka. Podejmowane decyzje zarządcze pozwoliły na utrzymywanie się zespołu w ścisłej czołówce przez całą rywalizację. Trzecie miejsce zdobyte w finale jest znaczącym osiągnięciem studentów, biorąc pod uwagę wysoki poziom konkursu, a wyniki świadczą o wyrównanym poziomie umiejętności drużyn i intensywnej rywalizacji.

Przebieg konkursu

Konkurs odbywał się od stycznia do maja br. Początkowe próbne decyzje pozwalały drużynom na zaznajomienie się z systemem. Część konkursowa była podzielona na osiem etapów, które symulowały poszczególne kwartały działalności banku. Uczestniczące zespoły rywalizowały w różnych segmentach rynku, stawiając czoła wyzwaniom związanym z zarządzaniem bankiem komercyjnym w zmieniającym się otoczeniu makroekonomicznym, symulowanym przez specjalistyczne oprogramowanie. Po każdym etapie uczestnicy otrzymywali informacje o aktualnej sytuacji rynkowej, co pozwalało im na podejmowanie odpowiednich decyzji w takich obszarach, jak: zarządzanie finansami, analiza danych, ocena ryzyka, prognozowanie, planowanie i zarządzanie kapitałem. Celem każdej drużyny było maksymalizowanie wartości dla akcjonariuszy, a ich skuteczność była mierzona przez cenę akcji.

W konkursie wzięło udział 10 zespołów z różnych polskich uczelni. Na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy banków biorących udział w konkursie zespoły przedstawiały swoje strategie, omawiały napotkane problemy oraz działania podjęte w celu ich przezwyciężenia.

Zespół PRz

Politechnikę Rzeszowską reprezentował zespół Hossa Bank, w skład którego weszli: Kamila Sobczyk, Julia Kruk, Magdalena Strzałka, Wiktor Przybyło i Patryk Solon. Wszyscy członkowie zespołu są aktywnymi uczestnikami Koła Naukowego Finansów i Zarządzania, nad którym pieczę sprawuje dr inż. Mirosław Sołtysiak. Przez wszystkie osiem etapów konkursu zespół podejmował decyzje zarządcze, które miały na celu osiągnięcie jak najlepszych wyników. Dzięki temu udało mu się utrzymać w ścisłej czołówce przez cały czas rywalizacji. W finale zespół Politechniki Rzeszowskiej zajął trzecie miejsce, co jest znaczącym osiągnięciem, biorąc pod uwagę wysoki poziom tegorocznej edycji konkursu. „Zdobyte doświadczenie i umiejętność pracy zespołowej podczas Konkursu FINSIM Liga Akademicka z pewnością przyniosą korzyści w dalszej edukacji i przyszłej karierze zawodowej. Uczestnictwo w tym przedsięwzięciu nauczyło nas, jak podejmować strategiczne decyzje w zmieniających się warunkach rynkowych i skutecznie zarządzać bankiem komercyjnym. Chcielibyśmy wyrazić naszą głęboką wdzięczność dr. inż. Mirosławowi Sołtysiakowi za nakłonienie nas do podjęcia rywalizacji. Dziękujemy także organizatorom konkursu za stworzenie inspirującej platformy naukowej i okazji do poszerzania horyzontów związanych z kierunkiem wybranych studiów” – Kamila Sobczyk.

Organizator

Organizatorami konkursu był Warszawski Instytut Bankowości, a patronat nad nim objął Związek Banków Polskich, wspierany przez Narodowy Bank Polski, Bankowy Fundusz Gwarancyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.