Podstrona: Uczelnia podpisała umowę z firmą Talkin Things Spółka z o.o. / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Uczelnia podpisała umowę z firmą Talkin Things Spółka z o.o.

2021-03-26 , red.  Marta Jagiełowicz
Uczelnia podpisała umowę z firmą Talkin Things Spółka z o.o.

Politechnika Rzeszowska podpisała umowę o współpracy z firmą Talkin Things Spółka z o.o. Umowa dotyczy wspólnego prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, wspierania procesu dydaktycznego, wymiany informacji o nowych technologiach oraz konsultacje pomiędzy Talkin Things a naszą uczelnią w zakresie techniki radiowej identyfikacji obiektów Radio Frequency IDentification (RFID)

Umowę podpisali prorektor ds. rozwoju i kontaktów z otoczeniem Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp oraz prezes Zarządu Marcin Pilarz i wiceprezes zarządu ds. finansowych Damian Gill Talkin Things Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie. Osobą odpowiedzialną za koordynację działań dotyczących współpracy jest dr hab. inż. Piotr Jankowski-Mihułowicz, prof. PRz z Katedry Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych Wydziału Elektrotechniki i Informatyki.       .

Umowa ma na celu nawiązanie współpracy w zakresie prowadzenia badań naukowych, prac badawczo-rozwojowych dotyczących techniki radiowej identyfikacji obiektów RFID. Talkin Things jest integratorem techniki RFID posiadającym możliwości dostarczania kompleksowych rozwiązań informatycznych typu B2B (business to business) oraz B2C (business to consumer) w zakresie innowacyjnego sposobu komunikacji z klientem końcowym, a także ochrony oryginalności marek oraz łańcucha dostaw. W ramach współpracy firma udostępnieni naszej uczelni infrastrukturę techniczną i materiały niezbędne do prowadzenia badań naukowych i prac dydaktycznych w zakresie wynikającym z zapisów umowy. Politechnika Rzeszowska zobowiązuje się do udostępnienia firmie Talkin Things wiedzy oraz specjalistycznych laboratoriów badawczych i dydaktycznych niezbędnych do realizacji zadań w ramach współpracy.

Strony deklarują współdziałanie we wzajemnym promowaniu przedsięwzięć i rezultatów prac w krajowych i zagranicznych środowiskach przemysłowych oraz naukowo-badawczych, m.in. przez prezentowanie ich w publikacjach naukowych, artykułach i prezentacjach. Współpraca obejmuje także wspieranie procesu dydaktycznego przez pracowników Talkin Things nad wybranymi i uzgodnionymi z przedstawicielami naszej uczelni pracami inżynierskimi lub magisterskimi przygotowywanymi przede wszystkim przez studentów Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej, a także konsultacji na etapie ustalania tematów takich prac pod kątem możliwości zastosowania rezultatów w przedsiębiorstwie. W ramach umowy studenci naszej uczelni będą mogli odbywać praktyki i staże w firmie partnerskiej, a także zdobywać tam zatrudnienie.

„Z Talkin Things współpracujemy od 2017 r. Mamy już wspólne osiągnięcia i badania, m.in. dla międzynarodowych firm z branży medycznej, odzieżowo-sportowej czy produktów szybkorotujących FMCG, a także wspólne wysoko punktowane publikacje naukowe. Pracownicy firmy są naszymi doktorantami. Szykujemy się także do wspólnych przedsięwzięć projektowych z wykorzystaniem naszego patentu na wynalazek. Będzie to miało istotne znaczenie w trzecim kryterium ewaluacji dyscypliny naukowej PRz automatyka, elektronika i elektrotechnika” – podkreślił prof. PRz P. Jankowski-Mihułowicz. „Można powiedzieć, że potencjał B+R Firmy Talkin Things został zbudowany na naszych zasobach ludzkich. Firma posiada linie produkcyjne identyfikatorów RFID, które w niedługim czasie zostaną przeniesione na Podkarpacie do siedziby B+R na Dworzysku. Zaplecze badawczo-rozwojowe Talkin Things funkcjonuje w Rudnej Małej i powstawało na naszej uczelni – firma wynajmowała pomieszczenie w budynku A. Znaczące jest to, że na podstawie potencjału intelektualnego, który wytworzyliśmy z RFID na Politechnice Rzeszowskiej, można budować tak innowacyjne przedsięwzięcia w gospodarce na Podkarpaciu”.