Podstrona: Uczelnia pomoże studentom podnieść kwalifikacje zawodowe. Projekt PO WER na PRz / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Uczelnia pomoże studentom podnieść kwalifikacje zawodowe. Projekt PO WER na PRz

2016-11-24 , red.  Artur Polakiewicz
kategoria: Nauka
Uczelnia pomoże studentom podnieść kwalifikacje zawodowe. Projekt PO WER na PRz

Trzy wydziały Politechniki Rzeszowskiej uzyskały fundusze na podniesienie kompetencji studentów w kluczowych dziedzinach gospodarki.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) przyznało środki m.in. na certyfikowane szkolenia, realizowane wspólnie z pracodawcami zajęcia warsztatowe, podczas których będą rozwijane kompetencje, i wizyty studyjne u pracodawców. W programie będą mogli uczestniczyć studenci z Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, Wydziału Chemicznego oraz Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej PRz.

Konkurs „Kompetencje w szkolnictwie wyższym PO WER to efekt analiz wyników badań i dokumentów odnoszących się do kompetencji i kwalifikacji absolwentów szkół wyższych. Na tej podstawie określono zestaw zadań, które już w trakcie kształcenia zwiększą kompetencje zawodowe potencjalnych pracowników. Ponadto opracowano formy podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Studenci Politechniki Rzeszowskiej zakwalifikowani do projektu będą mogli np. szkolić się w zakresie hybrydowych technologii, szybkiego prototypowania, zarządzania projektami IPMA D, projektowania hybrydowego 3D-CAD, zaawansowanej konfiguracji Windows Server, obrazowania RTG czy audytu wewnętrznego przedsiębiorstwa. W ramach warsztatów poznają np. zaawansowany AutoCAD oraz dowiedzą się, jak zarządzać czasem. Będą mogli też wziąć udział w konwersatorium z języka angielskiego. Po zakończeniu programu, zgodnie z założeniami, minimum 40% osób biorących w nim udział musi kontynuować kształcenie lub podjąć zatrudnienie do 6 miesięcy od zakończenia edukacji. Na realizację projektu uczelnia otrzymała ponad 2 mln zł.

W programie mogą wziąć udział studenci kształcący się na czterech ostatnich semestrach studiów. PO WER ruszy w styczniu 2017 i potrwa do 2019 r. Będzie mogło z niego skorzystać ponad 1000 studentów Politechniki Rzeszowskiej. Najwięcej – ponad 700 – kształcących się na kierunkach oferowanych przez Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa.

KH